Ankara Orman Fidanlığı'nda zarar yapan böcekler
Damage created by the insect in AnkaraForest Nursery
- Tez No: 56067
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ankara Muhlis Erkmen Orman Fidanlığı, Orman Bakanlığı, İç Anadolu Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapmaktadır. Muhlis Erkmen Orman Fidanlık Müdürlüğü, kendisine bağlı daimi statüde Beypazarı Orman Fidanlığı ve geçici statüde Behiçbey, Güvercinlik, Kızılcahamam, Ayaş, Şahinler, Nallıhan, Elmadağ Orman Fidanlıkları ile faaliyetini sürdürmektedir. Güvercinlik Orman Fidanlığı 30.06.1994 tarihinde kapatılarak sahası devredilmiştir. Araştırmamızda iklim karakteristikleri, üretilen fidan türleri, coğrafi konumları, toprak yapıları yönüyle daimi fidanlıkları temsil eden Ankara Muhlis Erkmen Orman Fidanlığı araştırma alanı olarak seçilmiş, bu fidanlığın bir parçası durumundaki Behiçbey ve Güvercinlik geçici fidanlıkları da araştırma alanımıza dahil edilmiştir. Araştırmaya ait arazi çalışmaları 1992-1995 yılları arasında yürütülmüş, bu fidanlıklarda tesbit edilen Insecta türlerine ait zararlar ana hatları ile aşağıda verilmiştir. Araştırma alanımızdaki fidanlıklar gerek iklim, gerekse yetiştirilen fidan türleri itibariyle benzerlikler içerdiğinden, aynı böcek türü genelde hemen tüm fidanlıklarda ve aynı bitki türleri üzerinde zararlı olmaktadır. Böceklerin zararı fizyolojik ve teknik zararlar şeklinde olmuştur. Tesbit edilen böceklerden bazıları ekonomik yönden önemsenmeyecek oranda zararlı olmuşlardır. Bunlardan Capnodis miliaris (Klug.), Mytiloccus ulmi (L) ile Polyphyllo fullo (L.)Va Populus euramericana üzerinde oldukça az sayıda rastlanmıştır. Chrysomela tremulae (Fabr.)'nın Populus nigra var. pyramidalis üzerindeki zararı önemsenmeyecek düzeyde olmuştur. Pinus nigra'lar üzerinde saptanan Rhyacionia buoliana (Dennis & Schiff.) miktarı az olduğundan belirli bir zararı tesbit edilememiştir.Bunların dışında Cedrus spp. başta olmak üzere iğne yapraklı fidanların köklerinde zarar yapan Gryllotalpa gryllotalpa (L), Populus euramericana köklerinde saptanan Melolontha melolontha (L), Salix caprea sürgün ve gövdelerinde saptanan Oberea oculata (L.) ve Pirus malus (L.) sürgün ve yapraklarında tesbit edilen Yponomeuta malinellus (Z.)'un önemsenmeyecek oranda zararları tesbit edilmiştir. Ancak özellikle kavak fidanlarında başta Paranthrene tabaniformis (Rott.) olmak üzere Melanophila picta (Pali.) ve Saperda populnea (Linn.)'nın önemli zararları olmuştur. Ayrıca Buxus sempervirens fidanlarında çok zaralı olan Monarthropalpus buxi (Laboulbene) saptanmıştır. Bu böceklerden Paranthrene tabaniformis (Rott.) ve Melanophila picta (Pali.) Behiçbey Orman Fidanlığında 0+1+2 yaşlı Populus nigra var. pyramidalis fidanlarına arız olmuş, yaklaşık 2000 adet fidan imha edilmiştir. Muhlis Erkmen, Behiçbey ve Güvercinlik Orman Fidanlıklarında sulamada kullanılan suyun (C3-S1 sınıfında) fazla tuzlu, yine Behiçbey ve Güvercinlik Orman Fidanlıklarında kullanılan suyun tuzlu ve ayrıca kanalizasyon, sanayi atıklarıyla çok kirlenmiş olması her sulamadan sonra toprağın çoraklaşmasına yol açmaktadır. Fidanlıkların toprağı genel olarak tuzlu, borlu, jipslidir ve tuzluluk oranı artmaktadır. Bu araştırma ile fidanlıklardaki böcek zararlıları tesbit edilmiştir. Sözkonusu böcek zararlarının önlenmesi ve fidan kayıplarının asgariye indirilmesi için fidanlıklarda alınabilecek kültürel önlemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ankara Muhlis Erkmen Forest Nursery is acting under the Central Anatolia Regional Directorate of the Ministry of Forestry. Muhlis Erkmen Forest Nursery carries on it's activities with Beypazarı Forest Nursery on permanent basis and Behiçbey, Güvercinlik, Kızılcahamam, Ayaş, Şahinler, Nallıhan and Elmadağ Forest Nurseries on temporary basis. The area of Güvercinlik Forest Nursery has been closed and delivered. In this research study, Ankara Muhlis Erkmen Forest Nursery from point of climatic characteristics, produced seedling species, geographical conditions and structures has been selected as a research area and being a part of this Nursery the temporary Behiçbey and Güvercinlik Nurseries have been added to the research area of this study. The field work of this research study was carried out between the years of 1992-1995 and the damages of insect species determined in these Nurseries are outlined below. As the Nurseries within the research area are having similarities in the point of climate and in the point of grown seedling species in general the same insect species are found harmful almost in all Nurseries and on the same plant species. The damage done by the insects is in physiological and technical form. Some of the determined insects from economical point have been unimportantly harmful. From these insects the Caonodis miliaris (Klug.), Mvtiloccus ulmi (L.) and Polvphvllo fullo (L.) haven't been observed much on PoduIus euramericana the damage of Chrvsomela tremulae (Fabr.) on PoduIus nigra var. pvramidalis has been at unimportant level. 56The Rhvacionia buoliano (Dennis and Schiff.) has been observed very few on Pinus nigra species and due to this not much damage have been observed. Outside of these, the Grvllotaloa grvllotalpa (L) which is damaging the roots of coniferous seedlings and mainly the Cedar spp., the Melolontha melolontha (L.) which is observed on Pooulus euramericana roots, the Oberea oculata which is damaging the sprouts and stems of Salix caprea and the Yponomeuta malinellus (Z.) which is observed on the sprouts and leaves of Pirus malus (L) have been in unimportant rate. However, specially on PoduIus seedlings mainly the damage of Paranthrene tabaniformis (Rott.) and the damages of Melanophila picta (Pall.) and Saperda Doouinea (Linn.) have been of important rate. Besides, the very harmful insect Monarthropalpus buxi (Laboulbene) has been determined on Buxus sempervirens seedlings. Specially the Paranthrene tabaniformis (Rott.) and Melanophila picta (Pall.) insect species have been harmful on 0+1 +2 Populus nigra var. pvramidalis seedlings in Behiçbey Forest Nursery and due to this 2000 seedlings have been exterminated. The water used for irrigation in Muhlis Erkmen, Behiçbey and Güvercinlik Forest Nurseries is too salty (C3-S1 category). Besides the water used in Behiçbey and Güvercinlik Forest Nurseries is being salty the sewerage is being polluted with industrial residues which have caused aridity in the soil after every irrigation. Generally the soil of the Nurseries is salty, boronic, gypsum and the rate of the salinity is increasing day by day. Through this research study the insect damages in the Nurseries have been determined. Also, some cultural measurements which could be taken in Nurseries in order to minimize the insect damages and seedling losses have been indicated. 57