Ankara ilinde kavak zararlısı Coleopter ve Lepidopter türlerinin saptanması üzerinde araştırmalar
Determination of the Coleoptera and Lepidoptera species harmful on poplar trees in Ankara
- Tez No: 120928
- Danışmanlar: PROF.DR. AVNİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Ankara İlinde Kavak Zararlısı Coleopter ve Lepidopter Türlerinin Saptanması Üzerinde Araştırmalar Özlem ŞAHİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Avni UĞUR Ankara ilinde kavak zararlısı Coleoptera ve Lepidoptera takımına bağlı türleri tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma 2001- 2002 yılında yürütülmüştür. Ankara ilinde kavak plantasyonlarını temsil edecek şekilde 3 farklı alan belirlenmiştir. Belirlenen alanlar haricinde bölgede mevcut diğer kavaklıklar da da incelemelerde bulunulmuştur. Çalışmada belirlenen alanlardan böcekler gözle kontrol, sürgün yöntemi, atrap yöntemi ve tuzak (ışık, feromon, pitfoll) kullanımı ile tespit edilmiştir. Arazi çalışmaları 7- 10 günlük periyotlarla yapılmış görülen yumurta, larva, pupa ve erginler toplanmıştır. Araziden toplanan ve laboratuarda elde edilen erginler teşhis edilmiş ve bunların morfolojiler, zararları belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, Ankara ilinde kavaklarda zarar yapan Coleoptera takımından 3 familyaya ait 7 tür, Lepidoptera takımından 10 familyaya ail 15 tür tespit edilmiştir. Behiçbey Orman Fidanlığında Agrilus ater L. Phyttodecta vitellinae (L.), Paranthrene tabaniformis (Rott.); Atatürk Orman Çiftliği Fidanlığında Agrilus ater L., Capnodis miliaris Klug., Byctiscus betulae L., Paranthrene tabaniformis (Rott.), Malocosoma neustria (L.), Lymantria dispar (L.), Hyphantria cK/ıea,(Drury) Acronycta megacephala (Denis and Schiffermüller); Çubuk Abadan Köyünde ise Agrilus ater L, Capnodis miliaris Klug., Byctiscus betulae L., ve Malocosoma neustria (L.)'nın diğer türlere göre daha yoğun olduğu gözlenmiştir. 2002, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Populus spp., böcekler.Coleoptera, Lepidoptera
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc. Thesis Determination of the Coleoptera and Lepidoptera species harmful on poplar trees in Ankara Özlem ŞAHİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. Avni U?UR This study has been carried out during 2001- 2002 to determine the poplar pest species which belong to the insect populations Coleoptera and Lepidoptera in Ankara. Three different fields representing the poplar plantation have been selected in Ankara. Observations have been held not only in these fields, but also in other fields within the areas of poplar trees. In the study, insects were collected by using, seedling method, nets and trap (light, pheromone, pitfall) or examined directly by eye. Field experiments have been done periodically in every 7- 10 days; the found eggs, larvae, pupa and adults were all collected. Morphology and damages of the identified adults that are either obtained from the field or laboratory. In conclusion, 7 species belong to 3 families of Coleoptera and 15 species belong to 10 families of Lepidoptera have been identified as damaging the poplars in Ankara. In Behiçbey Forest nursery, Agrilus ater L., Phyllodecta vitellinae (L.), Paranthrene tabaniformis (Rott.); in Atatürk Orman Çiftliği nursery, Agrilus ater L., Capnodis miliaris Klug., Byctiscus betulae L., Paranthrene.tabaniformis (Rott.), Malocosoma neustria (L.), Lymantria dispar (L.), Hyphantria cunea (Drury), Acronycta megacephala (Denis and Schiffermüller) 'in Çubuk Abadan Village, Agrilus ater L., Capnodis miliaris Klug., Byctiscus betulae L. and Malocosoma neustria (L.) were the most common species. 2002, 66 pages Key Words : Populus spp., insects, Coleoptera, Lepidoptera