Amasya Orman Bölge Müdürlüğünün doğayı koruma sistemi yönünden incelenmesi
The study of nature protection system of the Amasya Forest District
- Tez No: 56068
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Amasya Orman Bölge Müdürlüğünün doğayı Koruma Sistemi içerisinde Milli Parklar, Tabiat Parkları, Tabiatı Koruma Alanları, Tabiat Anıtları, Orman İçi Dinlenme Yerleri ve Sulak Alanlar incelenmiştir. Çalışma kapsamında Amasya Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde kalan tüm korunan alan statüsündeki bölgeler incelenerek, uygulamada ortaya çıkan sorunlar belirlenmiştir. Dünya ülkelerinin çalışmaları hakkında bilgi edinmek amacıyla Avrupa ülkeleri ile Amerika örnekleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, Ülkemizde izlenen korunan alanlar politikalarının, yetersiz kaldığı, konun öneminin kurum ve kuruluşlarca ve yöre halkı tarafından tam olarak anlaşılamadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca korunan alanların koruma - kullanma dengesi gözetilmeden, taşıma kapasitelerinin çok üzerinde kullanılarak tahrip edildiği gözlenmiştir. Korunan alanların devamlılığının sağlanabilmesi için konunun önemi tam olarak belirlenmeli, sorunların kaynağına inilerek, bu sorunların nedenlerinin ortaya konulması gereği belirtilmiştir. Ayrıca dünya ülkelerindeki örnekler incelenmeli, bilgi alış verişinde bulunulmalıdır. Ülkemizde de kurumlar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the national parks, the nature parks, the nature protecting areas, the nature satatues, the recreation areas and the wetlands which are in the system of the Amasy forest disrict are investigated. The study include the identification of the problems occuring in the applications among the regions which have protected area statues. Europen countries and the U:S:A examples are examined to get knowledge about the studies of other countries. As a result of this study it is obvious that the protected area politics are not sufficient and the institues and the local public don't have full grasp of the importance of the subject. Moreover the destroyment of the protected areas by overusing it without the consideration of the use-protect balance are to supply the continuity of the protecting areas, the importance of the subject must be identified and real foctors of the problems must be shown. Moreover, the examples in the other must be investigated and international dealings must be done. In our country, the development of the relations between the institutions is offered.