Bazı metal nanopartiküllerin çeşitli biyoekstreler ile yeşil sentezi, karakterizasyonu ve grafit elektrot modifikasyonunda kullanımı
Green synthesis and characterization of the some metal nanoparticles with various bioextract usebility graphite electrode modification
  1. Tez No: 560682
  2. Yazar: ELİF SEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında Au, Ag, Cu, Fe ve Ni gibi bazı metal nanopartiküllerin (MNp) yeşil kimya yaklaşımlı biyosentezi yedi çeşit biyoekstre kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Seçilen biyoekstreler ilk kez tarafımızdan kullanılmış olup, her metal için ayrı ayrı yedi farklı yeşil sentez yöntemi geliştirilmesine imkan sunmuştur. Optimum deneysel şartların belirlenmesinde biyoekstrenin türü, derişimi, metal iyonu çözeltilerinin derişimi, metal iyonu çözeltisi / biyoekstre oranları, pH, tepkime süresi ve sıcaklık gibi parametrelerin önemli olduğu gözlenmiştir. Her bir metal için ayrı ayrı belirlenen en uygun deneysel şartlar sağlanarak sentezlenen MNp' lerin karakterizasyonu UV-GB, SEM, EDX, XPS ve FTIR teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Karakterizasyon çalışma sonuçlarından nanopartiküllerin başarıyla sentezlendiği anlaşılmış ve kararlılığı, boyutları, homojenliği vb. özellikleri hakkında detaylı bilgiler elde edilmiştir. Çalışmaların son aşamasında yeşil sentezi gerçekleştirilen AuNp, AgNp, CuNp, FeNp ve NiNp' lerin kalem grafit elektrotların (GE) modifikasyonunda kullanılabilirlikleri araştırılmıştır. Modifiye AuNp/GE, AgNp/GE, CuNp/GE, Fe2O3Np/GE ve NiNp/GE' ların elektrokimyasal karakterizasonu CV ve EIS yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ve hesaplanan elektrokimyasal parametreler elektrot modifikasyonu ile daha iyi iletkenliğe, daha iyi elektron transfer hızına ve daha iyi elektrokatalitik aktiviteye sahip MNp/GE' ların hazırlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biosynthesis of some metal (Au, Ag, Cu, Fe, Ni) nanoparticles (MNp) with a green chemistry approach was performed by using seven kinds of bioextract. The selected bioextracts have been used by for the first time and have enabled the development of seven different green synthesis methods for each metal. In the determination of optimum experimental conditions, the parameters such as the type of bioextract, concentration, concentration of metal ion solutions, metal ion solution / bioextract, pH, reaction time and temperature were found to be significant. The characterization of MNp synthesized by providing the most appropriate experimental conditions for each metal ion was performed by UV-GB, SEM, EDX, XPS and FTIR techniques. The characterization study showed that Nps were successfully synthesized and detailed informations were obtained about their stabilities, sizes, homogeneities etc. In the final step, the usability of the green synthesis of AuNp, AgNp, CuNp, FeNp and NiNp in the modification of pencil graphite electrodes (GE) was investigated. Electrochemical characterization of modified AuNp/GE, AgNp/GE, CuNp/GE, Fe2O3Np/GE and NiNp/GE was performed using CV and EIS methods. The obtained results and calculated the electrochemical parameters showed that the electrodes modification improved the MNp/GE with better conductivity, electron transfer rate and electrocatalytic activity.