Synthesis and characterization of novel precursors for the deposition of nanoparticle metals on multi-walled carbon nanotubes in supercritical carbon dioxide
Çok duvarlı karbon nanotüp destekli metal nanopartiküllerin süper kritik karbon dioksit ortamında depozisyonunda kullanmak amacıyla yeni öncüllerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 372924
  2. Yazar: SUSANNE MARIE JAMISON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Süper kritik CO2 ortamında depozisyon işleminde öncül olarak kullanmak amacıyla florlu Schiff bazı ve oksim ligantları ve bu ligantların Pd(II), Ni(II) ve W(VI) metal kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen ligand ve komplekslerin yapıları aydınlatıldı ve süper kritik karbon dioksit ortamında çok duvarlı karbon nanotüp üzerine depozisyon işleminde kullanılabilirlikleri incelendi. Schiff bazı ligantları, çeşitli anilin türevlerinin çeşitli aldehitler ile tepkimesi sonucu sentezlendi. Oksim ligantları ise farklı diketonlar ile hidroksilamin hidroklorürün tepkimesi sonucu sentezlendi. Süper kritik karbon dioksit ortamında komplekslerin çözünürlüğünü arttırmak için, sentezde flor atomu içeren reaktifler kullanıldı. Bazı ligantların sentezinde uzun flor zincirleri olan bileşikler kullanıldı. Bütün ligantlar ve kompleksler FT-IR ve 1H NMR ile karakterize edildi. Metal komplekslerin süper kritik CO2 ortamında nitel olarak çözündüğü belirlendi. Sentezlenen metal kompleksler, scCO2 ortamında metallerin karbon nanotüp üzerine depozisyonu için öncül olarak kullanılarak nano boyutta metal katalizörler elde edildi. Sentezlenen nanokatalizörler SEM-EDX ve XRD ile analiz edildi. MWCNT destekli Pd nanopartiküllerin boyutunun 3.8-13.8 nm, Ni nanopartiküllerin boyutunun 1.9-4.0 nm ve W nanopartiküllerin boyutunun 0.9-3.0 nm arasında olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pd(II), W(VI) and Ni(II) metal complexes with ligands derived from fluorous Schiff bases and oximes were synthesized in order to determine their use as precursors in the deposition of metal nanoparticles. Their structures were determined as well as their use in deposition onto multi-walled carbon nanotubes in scCO2. The Schiff base ligands were made by reacting various aniline derivatives with aldehydes. The oxime derivatives were synthesized by reacting various diones with hydroxyl ammonium hydrochloride. In order to increase the solubility of the complexes in scCO2, all of the ligands were synthesized with fluorine, some with long fluorous chains. All ligands were characterized by FT-IR and 1H NMR. The complexes were also characterized via FT-IR and 1H NMR. The metal complexes were qualitatively determined to be soluble in supercritical medium. The synthesized metal complexes were used as precursors for the deposition of the metals onto multiwalled carbon nanotubes, resulting in the synthesis of nano-sized metal catalysts. The synthesized nanocatalyst composites were analyzed by SEM and XRD. The Pd particles ranged from 3.8-13.8nm, the Ni nanoparticles ranged from 1.9-4.0nm, and the W nanoparticles were 0.9-3.0nm.