İstanbul – Bayrampaşa'da yaşayan Balkan göçmenlerinin sosyal uyumu ve kente katılımlarının incelenmesi
The study of the social adaptation and participation in city life of Balkan immigrants living in Bayrampaşa - İstanbul
- Tez No: 560687
- Danışmanlar: DOÇ. YASEMİN ÇAKIRER ÖZSERVET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bugüne kadar pek çok göç dalgasını kabul etmiş bir ülkedir ve bu göç halen devam etmektedir. Balkanlarda uzun yıllar boyunca yaşanan etnik ayrışma ve yoğun çatışma dönemlerinde Balkanlar'dan ülkemize kitlesel göçler yaşanmıştır. Göç güzergahı olarak literatürde de ele alınan ülkelerden birisi olan Türkiye gerek tarihsel süreçleri gerekse dinsel benzerlikleri bakımından Balkan göçmenleri için önemli bir hedef ülke olmuştur. Balkan göçmenleri, Türkiye'ye geldiklerinde hayatlarını yeniden kurarak, yerel halkla bir arada yaşama pratikleri geliştirmiştir. Bu birlikte yaşam pratiklerini toplumsal uyum ve kente katılım perspektifiyle incelemek, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Balkan göçüyle gelen bireylerin varış mekânında aidiyete yönelik dair kurdukları bağları, topluma uyum süreçleri, mekânı dönüştürmeleri ve katılım boyutlarının nasıl geliştiği, Bayrampaşa örneğinde incelemek çalışmanın temel amacıdır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde göç kuramları, göçmen bireylerin mekâna ve topluma uyum süreçleri anlatılmıştır. Dünya üzerinde uygulanmış toplumsal uyum politikaları araştırılmış ve bunların göçmen uyumuna pozitif katkı sağladıkları noktalar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Türkiye'ye yönelen uluslararası göçle ilgili tarihsel süreç hakkında bilgi verilmiş, sonrasında Balkan coğrafyasından Türkiye'ye gelen göç hareketliliği anlatılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin Balkanlar ve Balkan göçü politikası, göç hareketliliğine yaklaşımı ve Balkan devletleriyle yapılan anlaşmalar bu bölümde belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmaya konu olan İstanbul'un Bayrampaşa İlçesi'nin göçle karşılaşma süreci ve bu çalışmada örnek olarak seçilme sebebi anlatılmıştır. Kuruluşundan bugüne Bayrampaşa ilçesinde ikamet eden ve ilçe nüfusunun yarısını oluşturan Balkan yaşam pratikleri, göç ediş sebepleri, geldiklerinde yerleşim tercihleri ve yeni geldikleri mekâna uyum pratikleri saha çalışmasıyla derinlemesine görüşmeler yoluyla incelenmiştir. Göçü deneyimlemiş Balkan göçmenlerinin ve onların alt kuşaklarının toplumsal uyum düzeyinin incelenmesinin, hala yoğun göç alan Türkiye'de toplumsal uyum politikalarında atılacak adımlar için yol gösterici olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its inception, the Republic of Turkey has adopted many migration waves and this migration is still ongoing. During many years of ethnic decomposition and intense conflict in the Balkans, our country has experienced mass migrities from the Balkans. Turkey, which is one of the countries seen as an immigration route, has become an important target country for Balkan migrants in terms of both historical processes and religious similarities. Balkan immigranst have developed the practice of living together with the local public, having to rebuild their lives when they arrive in Turkey. Examining these practices through the perspective of social harmony constitutes the subject of this study. The main purpose of the study is to examine the terms of belonging to the destination of the individuals arriving with the Balkan migration, the adaptation processes of the community, the location transformations and the dimensions of participation, in the example of Bayrampaşa. In the first chapter, the topic, purpose, importance and method of research are explained. In the second part, migration theories, the process of adaptation of migrant individuals to the space and society are explained. The social harmony policies applied on the world have been investigated and their positive contribution to immigrant harmony has been addressed. In the third chapter, we have been informed about the historical process of international migration towards Turkey, and then the migration mobility from the Balkan geography to Turkey is explained. The Balkans and Balkan immigration policy of the Republic of Turkey, its approach to migration mobility and agreements with the Balkan states are noted in this section. In the fourth chapter, the process of meeting the migration of Bayrampaşa district of Istanbul, which is subject to research, and the reason for being selected as an example in this study, is described. The social harmony of Balkan immigrants who lived in Bayrampaşa district and constituting half of the county's population since its inception and their participation in the city were examined by field work. The practice of living practices, migration reasons, settlement preferences and adaptation to the newly arrived space were examined through in-depth interviews with the field work. The study of the Balkan migrants and their lower generations and the level of social adaptation will be the guiding of the steps to be taken in the social harmony policies in Turkey, which is still heavily migrated.