Finansal kiralama sektörü ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin analizi: Türkiye örneği
Analysis of relationship between leasing sector and economic growth: the case of Turkey
- Tez No: 560703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAY YAŞAR AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye ekonomisinde önemli ve gelişen sektörlerden biri olan finansal kiralama sektörü, yatırımcılar için alternatif bir finansman yolu olmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'de finansal kiralamanın, Dünya ile karşılaştırıldığında, özel sektörün finansman kaynakları arasında çok düşük bir düzeyde olduğu görülmektedir. Bu kapsamda, çalışmamızda, yüksek gelişme potansiyeline sahip olan finansal kiralama sektörünün Türkiye'deki mevcut durumu ile sektörün temel makroekonomik değişkenlerden biri olan ekonomik büyüme ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, çalışmanın birinci bölümünde, finansal kiralama kavramı ve işleyişi hakkında genel bilgiler verilmiş; ikinci bölümünde, Dünya'da ve Türkiye'de finansal kiralama sektörünün gelişimi ve mevcut durumu ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, ilk olarak, uygulama kısmında kullanılan analiz yöntemi, Vektör Otoregresif Regresyon (VAR) hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, VAR modelinde kullanılacak değişkenleri belirlemek üzere, finansal kiralama sektörünü temsilen seçilen değişkenler ile ekonomik büyüme arasında ikili Granger nedensellik analizleri yapılmış ve ortaya çıkan nedensellik ilişkileri doğrultusunda analize dahil edilecek değişkenler belirlenmiştir. Devamında, VAR modeli 1 gecikme ile kurularak modellenmiş ve bu modelden yola çıkılarak, varyans ayrıştırması yapılmıştır. Varyans ayrıştırmasını takiben, etki tepki fonksiyonları oluşturulmuş ve analiz sonuçları yorumlanmıştır. Uygulama yönüyle, literatürde yapılan ilk çalışma özelliği taşıyan bu çalışma sonucunda, finansal kiralama sektörü kiralama işlemleri ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir etki olduğu ve öz kaynak karlılığı ile ekonomik büyüme arasında da çift yönlü bir etki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, aktif karlılığından ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir etkinin olduğu bulgulanmıştır. Bu sonuçlardan hareketle, bu finansman yönteminin, işletmelere alternatif bir finans kaynağı olabileceği ve ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlayabileceği öngörülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Leasing sector is one of the important and growing sector in Turkey's economy, it is an alternative way of financing for investors. However, leasing in Turkey, compared with the world, seems to be at a very low level of among the private sector's financial resources. In this context, in our study, it is aimed to examine current status of the leasing sector with high development potential in Turkey and relationship between the sector and economic growth, which is one of the basic macroeconomic variables. In this regard, in the first part of the study, general information about the concept and operation of leasing is given; in the second part, the development of the leasing sector and the current situation in the world and Turkey is discussed in detail. In the third part of the study, firstly, the methodology of the analysis used in the implementation part, information about Vector Autoregressive Regression (VAR) is given. Then, in order to determine the variables to be used in the VAR model, binary Granger causality analyzes is made between the variables which selected to represent the leasing sector and economic growth and the variables to be included in the analysis is determined according to the causal relations. Afterwards the VAR model is modelled on 1 lag and based on this model, variance decomposition is performed. Following variance decomposition, impulse response functions have been created and the results are analyzed. In terms of implementation, as a result of this study which is the first study feature in the literature, it is discovered that, bi-directional effect between leasing operations of leasing sector and economic growth and also bi-directional effect between return on equity and economic growth. Besides, it is found that unidirectional effect from return on asset to economic growth. Based on these results, it can be foreseen that this financing method can be an alternative source of finance for enterprises and may contribute to the growth of the country's economy.