Türk finans sektöründe banka dışı mali kuruluşların yeri ve finansal analizi
Financial analysis of non-banking financial institutions in Turkey
  1. Tez No: 382175
  2. Yazar: MUSTAFA BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Son 200 yılda dünyayı dönüştüren büyüme sürecinde, dünya nüfusu 6, hâsıla 50 katın üzerinde artarken dünya ticaret hacmi 540 kat artış göstermiştir. Dünyadaki ekonomik süreçler ve hızlı teknolojik gelişmeler finans sektörünün değişmesine neden olurken, bu hızlı gelişim finans kurumlarının sayısının artmasının yanı sıra yeni finans tekniklerini de beraberinde getirmiştir. Ülkemizde özellikle 1980 sonrası liberalleşme politikasının izlenmesi ile yeni finans teknikleri finans sistemimizde kendine yer bulmuştur. Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin faaliyetleri ülkemizde gelişmekte olan yeni finans teknikleridir. Bu çalışmada finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerine ilişkin genel bilgiler ve 13.12.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6361 sayılı Kanunun sektöre getirdiği değişiklikler ile yenilikler incelenmiştir. Ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yayınlamış“Banka Dışı Mali Kuruluşlar Bülteni”ndeki veriler esas alınarak söz konusu şirketlerin 2008 – 2013 yılları arası gelişimi izlenerek finansal analizleri gerçekleştirilmiştir. 2008 – 2012 yılları arasında dünyanın birçok ülkesini etkileyen global finans krizinin banka dışı mali sektöre etkisi değerlendirilmiştir. Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin hizmet sunduğu sektörler, işletme türleri veya tüketiciler dikkate alınarak gelişimlerine ilişkin hususlar incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Finansal kiralama, faktoring, finansman, banka dıĢı mali kuruluĢlar
Özet (Çeviri)
Over the last 200 years, in the growth process which transforms the world, while world population has increased 6 times and output has increased by over 50 times, the volume of world trade has increased 540 times. Both global economic processes and rapid technological developments led to change of financial system, as well as the amonut of financial institutions and new financing techniques. In our country, especially after 1980's when new financial liberalization policies came into force, new financing techniques have appeared in financial system so these new techniques don't have long history. In this study, general information about financial leasing, factoring and financing institutions are given and the changes on non-banking financial sector which is regulated by Nr. 6361 Financial Leasing, Factoring and Financing Institutions Law published in the Official Gazette dated December 13,2012 are examined. Also, financial analysis of these institutions have been carried out between the years 2008 – 2013 according to the data based on Non-Bank Financial Institutions Bulletin published by Banking Regulation and Supervision Agency. Additionally, the impact of global finance crisis on non-bank financial sector, which occured between 2008 - 2012, is evaluated. The sectors and types of business or consumers which financial leasing, factoring and financing companies service are taken into account. Key Words : Leasing, factoring, financing, non-banking financial institutions