Cahit Zarifoğlu şiirinde iyilik ve kötülük imgeleri
Images of good and evil in Cahit Zarifoğlu poetry
- Tez No: 560707
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Geçmişten bugüne bakıldığında gerek kutsal kitaplarda yer almış gerekse hem felsefenin hem edebiyatın ilgi alanı içerisinde olmuş iyilik ve kötülük kavramlarının genelde Türk şiiri özelde ise Cahit Zarifoğlu şiirinde önemli bir yeri vardır. İyilik ve kötülük imgeleri şairlerin şiirinde gerek çeşitli ortaklıklar gerekse farklılıklar ekseninde kimi zaman bir tekamül sürecinde olmuş kimi zamansa değişim göstermiştir. Bu yönüyle ilgili konu çalışılmaya değer olarak görülmüş ve bu tezin omurgasını oluşturmuştur. Şairlerin imge anlayışları, iyilik ve kötülük kavramlarına olan bakışı yer yer değişse de, onları belli çerçeveler içinde ortak kılan yönler de söz konusudur. Bu çalışmada çeşitli imge tanımları birçok edebiyat tarihçisinin ve şairin gözünden ele alınmış, imgenin kaynaklarına ve imgenin sınıflandırılmasına değinilmiştir. Türk şiirinde iyilik ve kötülük imgelerine genel bir bakış sağlanmış, bu imgeler kapsamında Zarifoğlu şiiri incelenmiştir. Şairin şiirinde etkisi çokça görülen İkinci Yeni hareketindeki belli benzerlik, farklılık ve çeşitli etkileşimler de tezin konusunu oluşturmuş, Zarifoğlu şiirinin bu poetik atmosferde durduğu yer incelemeye ve dikkate değer görülmüştür. Çalışmayı hazırlamamda bana maddî manevî katkılarını eksik etmeyen değerli hocam Prof. Dr. Hasan Akay'a teşekkürlerimi sunuyorum.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the concepts of good and evil, which have taken place in the sacred books as well as in the field of both philosophy and literature, have an important place in Turkish poetry and especially in the poet Cahit Zarifoğlu. The images of goodness and evil have changed in poet's poetry, sometimes in the process of evolution as well as various partnerships and differences. The subject related to this aspect was considered worthy of study and formed the backbone of this thesis. Although poets' view of the concepts of image, goodness and evil change in places, there are aspects that make them common in certain frameworks. In this study various definitions of images are discussed from the eyes of many literary historians and poets, and the sources of the image and the classification of the image are addressed. In Turkish poetry, an overview of the images of good and evil is provided and Zarifoğlu poem has been examined within the scope of these images. Some similarities, differences and various interactions in the Second New movement, whose influence in the poet's poetry were seen, formed the subject of the thesis. My precious teacher who didn't lack the material spiritual contributions in preparing my study. Dr. I would like to thank Hasan Akay.