Zeolitin manyetik Fe3O4 nanoparçacıklar ile modifikasyonu ve boyarmadde adsorpsiyonunun incelenmesi
Modification of zeolite with magnetic Fe3O4 nanoparticles and investigation of adsorption in dye
- Tez No: 560721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada zeolitin adsorpsiyon kapasitesini arttırmanın yanı sıra zeolite manyetik özellik kazandırılarak ortamdan uzaklaştırılmasını kolaylaştırmak amacıyla, zeolit manyetik demir oksit nanoparçacıklar ile modifiye edilmiştir. Bir sentetik tekstil boyarmaddesi olan Reaktif Kırmızısı 120 (RK120)'nin Zeolit ve Fe3O4–Zeolit üzerine adsorpsiyon davranışı incelenmiştir. Fe3O4–Zeolit üzerine RK120 adsorpsiyonu pH, adsorban miktarı, etkileşim zamanı ve sıcaklığa bağlı olarak incelenmiştir. Adsorbanların karakterizasyon çalışmaları XRF, XRD, SEM, FT-IR ile gerçekleştirilmiştir. Zeolit ve Fe3O4–Zeolit üzerine RK120 adsorpsiyon kinetiğinin yalancı-ikinci-derece kinetik modeline uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Deneysel verilerin Zeolit için en iyi Langmuir, Fe3O4–Zeolit için ise Freundlich adsorpsiyon izoterm modeli ile uyumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the zeolite was modified with magnetic iron oxide nanoparticles in order to increase the adsorption capacity of the zeolite and to facilitate the removal of the zeolite from the environment by providing magnetic properties. The adsorption behavior of Reactive Red 120 (RK120) which is a synthetic textile dye onto Zeolite and Fe3O4 – Zeolite was investigated. The adsorption of RK120 onto Zeolite and Fe3O4 – Zeolite was investigated by means of pH, contact time and temperature. The characterization studies were done by using XRF, XRD, SEM, FT-IR. The adsorption kinetics of RK120 on Zeolite and Fe3O4 – Zeolite were found to be compatible with the pseudo-second-order kinetic model. Experimental data were found to be best suited for Langmuir for Zeolite and Freundlich adsorption isotherm model for Fe3O4 – Zeolite.