Sanat olarak resimli roman
Illustrated novel as art
  1. Tez No: 560722
  2. Yazar: BARAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Resimli roman bir öyküyü art arda gelen çerçevelenmiş paneller ve çok az yazıyla anlatan romanlardır. İlk Çağlardan beri süregelen, günümüz dönemlere kadar sanat yolundaki yapısı değerlendirilecektir. Resimli romanların evrimini mağara resimlerinde başlatılıp Mısır, Yunan ve Roma karikatürü üzerinden, Bayeux Gobleni örneğiyle Orta Çağa kadar götüren, resimli romanların geçerli bir sanat formu olduğu fikrini vurgular. Resimli romanların Amerika kökenli olduğu var sayılsa da asıl çıkışı Bayeux Gobleni'ye dayanmaktadır. Bu Goblen (Duvar Halısı) resimli romanın ilk atası ve sanat oluşunu göstergesidir. Sanat çemberi içerisine alınmasa da zamanla yapısı, öyküsü diğer sanat dalları hiyerarşindeki konumu içerisinde varlığını hissettirip, sanat olarak karşımıza çıkacaktır. Resimli romanı oluşturan çizerlerin zamanla sanatları sekteye vurulsa da çalışmalarından hız kesilmemiştir. Sürekli çalışıp toplum yapısını, geçmiş dönemlerin kültürünü yansıtıp tarihi belge olma, sanat tarihi konumundaki temeli incelenmiştir. Eleştiri odağında oluşu, resim sanatı ile arasındaki varlık yokluk ilişkisinin değerlendirmeleri, karşıt sorgulamaları ve yapısal olarak sanat olabilme aşamaları ele alınmıştır. Sanat yolunda resimli romanın ilk çağlardan beri oluşum ve ortaya çıkışına sebep olan çizer ve sanatçılar eserleri değerlendirilmiştir. Sanatçıların konuşan öyküleri zamanla sanat tarihindeki konumu, popüler kültür oluşu, kıtalar arası kültürleşmeler etkisi gösterilmiştir. Yapılan uygulama çalışmalarında, bir tiyatro gösterisinin oyun gösterisinden elde edilen fotoğraflar, izlenilen bir filmde alınan film görselleri, yaşamda edinilmiş arkadaşlıklar ve kent fotoğraflardan yararlanılmıştır. Resimli romanın kronolojik tarihini bir bütün olarak tuval üzerinde resimli roman tarzında kalemle ve fırça ile yapılan uygulamaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Illustrated novel is a novel which tells the story with successive framed panels and less text. The structure of it which is ongoing since the first ages, until today will be evaluated. Evolution of the illustrated novels beginning with the cave paintings and the Egyptian, Greek and Roman cartoons, the Bayeux Goblen example that takes the picture to the Middle Ages, emphasizes the idea of a valid art form. Although it is considered to be of American origin, its original output is based on Bayeux Goblen. Globen (tapestry) is the first ancestor of illustrated novel and it is an indication of being art. Even though it is not taken into the circle of art, with time its structure and its history make it feel its existence within the hierarchy of other branches of art and it will appear as art. The art of the caricaturists who created the novel was interrupted in time but still their works did not lose their speed. With continuous work to reflect the social structure, the culture of the past it became a historical document and its basis of art history is examined. The focus on criticism, the evaluations of presence-absence relationship with pictorial art, opposing inquiries and the stages of being structurally art are discussed. The emergence of the novel in the way of art since the early ages and the works of artists and illustrators who have ensured the emergence are evaluated. The place of the artists' stories in the history of art over time, its being popular culture and the effect of intercontinental acculturation has been shown. It's been benefited from photos of stage plays, images taken from a movie which is been watched, acquired friendships in life and city photos in the practices. It includes the works done in a chronological order and in illustrated novel style on the canvas with a pen and a brush.