Responsive CSS frameworkleri ile yapılan web sayfalarında ortaya çıkan özgünlük problemi ve örnek bir responsive web sayfası çalışması
The individuality problem appearing in websites as a result of using responsive CSS frameworks and a sample responsive web sote application trial
  1. Tez No: 560740
  2. Yazar: GÖKÇEN ÇELİK ÖZBAHÇE
  3. Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada responsive CSS frameworklerde karşılaşılan özgünlük problemi ele alınmış ve web ve web arayüzü tasarımının başlangıçtan bugüne hangi aşamalardan geçtiğine değinilmiştir. Kullanılabilirlik, erişilebilirlik ve özgünlük gibi kriterleri dikkate alarak, web sitelerini değerlendiren yarışmalar arasından seçilen dört yarışmanın 2018 yılı sonuçları incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda, ödüle layık görülen web sitelerinin pek azının responsive CSS frameworkler ile yapıldığı anlaşılmıştır. Buna göre, yaratıcılık ve özgünlüğün ön planda olduğu web projelerinde responsive CSS frameworklerin çoğunlukla tercih edilmediği sonucuna varılmıştır. Ödüle layık görülen bu web sitelerinden frameworkler yapılanlar ve yapılmayanlardan örnekler verilerek karşılaştırmaları yapılmıştır. Responsive CSS frameworkler evrensel olarak kendisini kabul ettirmiş ve oldukça yaygın kullanıma sahip sistemlerdir. Fakat kendisini meydana getiren yapı taşları, bu frameworklerin bağlayıcı özelliklere sahip olmasına da neden olmaktadır. Bu bağlayıcılığın bir sonucu olarak da arayüz tasarımlarında biçimsel özgünlükten ödün verilebilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı responsive CSS frameworklerin her web projesi için uygun olduğu düşünülmemelidir. Bu araştırmada, bahsi geçen bağlayıcı unsurlara rağmen özgün bir arayüz tasarımı oluşturabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine de değinilmiş ve Bootstrap kullanılarak bunu yansıtan örnek bir web sitesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the individuality problem appearing in web sites due to the use of responsive web frameworks has been discussed and general history of web site UI design from beginning to end has been given. Results of four competitions from 2018 which evaluate web sites has been analyzed by taking usability, accessibility, and individuality into consideration. During this analysis, web sites created by using frameworks and web sites done without using any framework are compared using examples. After this examining of the results, it has been found out that only a few of those web sites that have been granted a reward was using responsive CSS frameworks. Hence it can be said that, for web projects in which individuality and creativity are of utmost importance, responsive CSS frameworks generally are not used. Responsive CSS frameworks are tools that are globally accepted and are widely used. But in their essence, all of those frameworks have similar build blocks that make them fairly analogous. And as a result, using any framework during web site design have detrimental effects regarding stylistic individuality. Thus, it is fairly obvious that responsive CSS frameworks are not suitable for all web projects. In this research, in spite of those restrictive features of frameworks regarding individuality, an approach of what should be taken care of to create a unique web site design has been given and an example has been provided using Bootstrap as a framework.