Küreselleşme ile birlikte dönüşen ve gelişen iletişim anlayışlarının halkla ilişkiler üzerine etkileri
The effects upon public relations of trasforming and evolving communication concept with globalization
- Tez No: 560763
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bugün için yaşadığımız dünya ve dâhil olduğumuz toplumsal hayat, birçok yenilik, değişim ve dönüşümün olduğu bir çağı yaşamaktadır. Dönemlerin birtakım anahtar kelimeler ile anlamlandırılmaya çalışılması günümüzde oldukça sık rastlanan bir durum haline gelmiştir. Yaşanmakta olduğumuz dönemin betimlenmesinde de farklı uzmanlık alanları olan ve farklı düşünce gruplarına mensup birçok kişi anahtar kavram olarak küreselleşmeyi kullanmıştır. 20. Yüzyılın çocuğu olarak nitelendiren küreselleşme kavramı gün geçtikçe etki alanını genişletirken aynı zamanda insanlarda küreselleşmenin getirdiği yeni yaşam koşullarına hızla adapte olmaktadır. Bu hızlı değişim sürecinde, iletişim teknolojisi alanında yaşanan ilerleme ve farklılaşan sosyokültürel ve ekonomik şartlar, toplumsal hayatın temeli olan iletişim alanında da algısal olarak dönüşümleri ortaya çıkartmaktadır. Bilginin en önemli güç haline geldiği günümüz toplumlarında bilgiye erişimin daha kolay hale gelmesi ve denetim olanaklarının genişlemesi ile bu duruma paralel olarak kitlelerin etki altına alınarak yönlendirilmesi daha zor hale gelmiş. Buda iletişim temelli ikna faaliyetlerinde yeni araç ve yöntem arayışları içerisine girilmesine neden olmuştur. Bu gelişmeler ışığında bilgi edinmenin koylaşması ile beraber hem kurumsal hem de toplumsal alanda iletişim sürecinin yönetilmesi zorlaşmış ve yenilikçi bir dönemin başlaması kaçınılmaz hale gelmiştir. Yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile iletişim faaliyetinin de biçim ve fonksiyonlarında birçok farklı boyutta değişim söz konusu olmuştur. Bu teknolojiler beraberinde enformasyonun üretim kapasitesinin artmasını ve dağıtım maliyetlerinin de aynı oranda düşüşe geçmesini beraberinde getirmişlerdir. İnteraktif iletişim olgusu ile kaynak ve alıcıya ait sınırlar yeniden şekillenmiş ve söz konusu sınırlar çerçevesinde yeni teknolojilerin kullanıldığı bir iletişim ortamı yani güncel tanımıyla ''yeni medya'' doğmuştur. Bilgi toplumu olarak adlandıran günümüz toplumunda pazarda rakiplerine karşı üstünlük kazanmaya çalışan kurumlar bilgiyi elinde tutmak ve etkin olarak kullanmak için birçok yeni araç ve teknik kullanmaktadır. Bu aşamada bilginin elde edilmesi ve aynı şekilde doğru biçimde kullanılması aşamasında halkla ilişkiler departmanlarına önemli görevler düşmektedir. Bu durum bize yaşadığımız bilgi çağında nitelikli iş gücünün işletmelere kazanımı için ve itibarın geliştirilmesi ve arttırılması aşmasında halkla ilişkiler faaliyetlerinden yararlanmanın kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Göz ardı edilmemelidir ki yeni iletişim teknolojilerinin büyük bir ivme ile gelişmeye devam ettiği günümüzde kurumlar hedef kitlelerine yeni teknikler ile etkili bir şekilde ulaşabilen, gelişen ve değişen şartlara hızla adapte olmuş halkla ilişkiler uzmanlarına ve onlarına kullandığı yeni tekniklere ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma kapsamında küreselleşmenin etkisi altında değişen ve dönüşen iletişim anlayışlarının teknoloji odaklı olarak gelişen iletişim anlayışlarının hakla ilişkiler faaliyetlerine yansımaları ele alınarak, yeni medyanın ve sosyal ortamların halkla ilişkiler çalışmaları kapsamında kamuoyu üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world that we live in today and social life that we are involved in is experiencing an era of many innovations, changes and transformations in the age. Trying to explain the meaning of the eras with some keywords has become quite common in recent days. Many people with different fields of expertise and members of different groups have used globalization as a key word in order to explain the era that we are experiencing. The concept of globalization, which is described as the child of the 20th century, is rapidly expanding its influence scope and accordingly people are adapting to the new living conditions of globalization.In this frequent change process, the progress in communication technology and the changing socio-cultural and economic conditions reveal perceptual transformations in the field of communication which is the basis of social life.In today's societies where information has become the most important power, it has become more difficult to manipulate and influence the population correspondingly accessing to information has become easier and the control possibilities have expanded. Therefore the search of new tools and methods in communication-based persuasion activities are searched. In the light of these developments, it has become difficult to manage the communication process both in the corporate and social spheres, and it has become inevitable for an innovative period to begin. With the development of new communication technologies, there have been changes in the form and functions of communication activity in many different dimensions. These technologies have cause to an increase in the production capacity of information and a decrease in distribution costs. The boundaries of the source and receiver have been reshaped with the phenomenon of interactive communication and a new communication environment,“new media”has arisen within the framework of these boundaries. In today's society, which is called an information society, organizations that try to gain superiority over their competitors in the market use many new tools and techniques to keep and use information effectively. At this stage, the public relations departments have important duties in order to obtain and use the information correctly. This situation shows us that it is necessary to get benefit from public relations activities in order to gain qualified workforce to business corporations and to improve andincrease reputation in this age of information that we live in. It should be consider that in today's world where new communication technologies continue to develop with great momentum, business corporations need public relations experts who are easily adapting the developing and changing conditions who shall reach effectively the intended population by using new techniques. In this study, the reflections of the communication approaches which are changing and transforming under the globalization on technology-oriented, the effects of the new media and social media on public opinion were examined by considering the reflections on public relations activities.