Akne vulgaris hastalarında paraoksonaz enzim aktivitesinin ölçümü ve P/Q 192 polimorfizminin belirlenmesi
Measurement of paraoxonase enzyme activity and determination of P/Q 192 polymorphism in acne vulgaris
  1. Tez No: 560762
  2. Yazar: İLKAY CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu araştırmanın amacı; akne vulgaris tanısı alan hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasındaki serum paraoksonaz (PON1) aktivitesinin karşılaştırılması ve PON1 fenotipinin belirlenmesidir. MATERYAL VE YÖNTEMLER: Çalışmamızın örneklemi, Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniği'ne başvuran orta ve şiddetli akne vulgaris tanısı alan (n=50) hastalardan oluşmaktadır. Bununla birlikte, hasta grubuyla benzer yaş ve cinsiyete sahip olan (n=52) sağlıklı gönüllüler çalışmaya alınmıştır. Hastalara orta ve şiddetli akne vulgaris tanısı koyulurken Global Akne Skorlama Sistemi kullanılmıştır. Akne vulgaris hastalarının ve sağlıklı gönüllülerin serum PON1 aktiviteleri spektrofotometrik olarak ölçülerek her iki grup arasında istatistiki değerlendirme yapıldı ve PON1 fenotipik polimorfizmi belirlendi. SONUÇLAR: Çalışmamızda akne vulgaris hastalarında serum PON1 aktivitesi ile kontrol grubunu karşılaştırıldığında, hastaların serum PON1 aktivite düzeyini (36,149±14,536); kontrol grubundaki olgulara (48,173±18,753) göre anlamlı olarak düşük bulduk (p=0,000). PON1 fenotipi olarak trimodal dağılım belirledik. Hasta grubumuzda QQ fenotipi %48, QR %24 ve RR %28 olarak tespit edildi. Kontrol grubumuzda ise değerler sırasıyla %5,8, %44,2, %50 bulundu. TARTIŞMA: Sonuç olarak; antioksidan aktiviteye sahip insan serum PON1 enziminin aktivitesinin akne vulgaris hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı oranda düşük bulunması akne vulgarisin etyopatogenezinde oksidatif stresin rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, we aimed to determine paraoxonase (PON1) activity and PON1 phenotype in patients with acne vulgaris and healthy people. MATERIAL AND METHODS: The study sample was composed of patients who were diagnosed with moderate to severe acne vulgaris (n = 50) in Balıkesir University Faculty of Medicine Hospital, Department of Dermatology. Having similar age and sex with patients healthy volunteers (n=52) were included in the study as control group. The Global Acne Scoring System was used for severity of the disease. PON1 activity was measured using spectrophotometric methods between two groups and PON1 phenotypic polymorphism was determined. RESULTS: In this study, patient's serum PON1 activity level (36.149 ± 14.536) was significantly lower than the control group (48.173 ± 18.753) (p = 0.000). We have identified the PON1 phenotype in trimodal distribution. The paraoxonase phenotype frequencies were 48% (QQ), 24% (QR) and 28% (RR) in patients. These frequencies were 5.8%, 44.2% and 50% respectively in control group. CONCLUSION: In conclusion, and paraoxonase activities were decreased significantly in patients. Lower serum PON1 activity seem to be related to increased oxidative stress in these patients thus oxidative stres may play a role in the etiopathogenesis of acne vulgaris.