Akdeniz'de Persler
Persians in the Mediterranean
- Tez No: 560768
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Persler MÖ II. binyılda kuzeyden gelerek günümüz İran sınırları içerisine yerleşmişlerdir. MÖ 559 yılında Kyros'un kral olması ile Pers imparatorluğunun temelleri atılmıştır. II. Kyros'un ve II. Kambyses'in seferleri ile Persler sınırları batıda Cebelitarık Boğazına doğuda ise Suriye kıyılarına kadar uzanan Akdeniz'in doğusuna hakim olmuşlardır. Doğu Akdeniz'de Pers hakimiyeti Yunanistan'dan Suriye kıyılarına kadar olan kapsamıştır. Persler bölgede özellikle Levant kıyılarındaki Fenikelilerin ve Mısırlıların gemi teknolojisinden yararlanarak I. Dareios ve Kserkses dönemlerinde Yunan şehir devletleri ile büyük savaşlar yapmışlardır. Persler aynı zamanda Doğu Akdeniz'de satraplıklar kurmuş ve özellikle kıyı bölgelerindeki şehirleri askeri üs olarak kullanmışlardır. Doğu Akdeniz'de Pers etkisi yalnızca askeri ve siyasi alanda olmamış, Persler bölge ile kültürel ilişki içerisine de girmişlerdir. Bu nedenle çalışmada Perslerin Doğu Akdeniz'deki siyasi ve askeri faaliyetleri ile kültürel ilişkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Persians came from the north in the 2nd millenium BC.and have settled within the borders of today's Iran. When Kyros II became the king in 559 BC, the foundations of Persian Empire has been laid. The Persians have dominated the east of the Mediterranean, the borders of which stretched to the Straits of Gibraltar in the west and the Syrian coast in the east with the expeditions of Kyros II and Kambyses II. Persian dominance in the Eastern Mediterranean has covered the area from Greece to the Syrian coast. The Persians made great battles with the Greek city-states during the periods of Dareios I and Xerkses I by using the ship technology of the Phoenicians and Egyptians especially in the Levant coast. The Persians have also established satrapies in the Eastern Mediterranean and used the cities in the coastal areas as a military base. The Persian influence in the Eastern Mediterranean was not only in the military and political spheres, but the Persians also entered in the cultural relations with the region. For this reason, in this study the political and military activities of the Persians in the Eastern Mediterranean and their cultural relations have been investigated.