PC ile çevre birimlerinin seri çıkışla kontrolü
- Tez No: 56077
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada, PC ile Çevre Birimlerin Seri Çıkışla Kontrolünde kullanılan seri iletişim türleri incelenmiş ve özellikle asenkron seri iletişim üzerinde durulmuştur. Bunun nedeni asenkron İletişimin, tasarımdaki ve uygulamadaki kolaylığı ve de maliyetinin düşük olmasıdır. Aynı zamanda seri iletişimde kullanılan hata sezim yöntemlerine yer verilmiş ve PC'lerin RS232 seri portu incelenmiştir. Son olarak da, PC ile Çevre Birimlerin Seri Çıkışla Kontrolüne örnek bir uygulama olarak Optik Okuyucu devresi tasarlanmıştır. Optik okuyucu PC ile simpleks asenkron 4800 baud, 8 data bit, paritesiz, 1 stop bit protokolünde RS232 seri portu üzerinden haberleşmektedir. Bu haberleşme C dilinde yazılmış bir program ile kontrol edilmektedir. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY Control of Peripheral Units Using Serial Port of a PC In this work, types of serial communication used in the control of peripheral units by serial port of PC are studied and asynchronous serial communication is especially emphasized. The reason for this special emphasis is that asynchronous communication provides low-cost and easiness in the design and applications. At the same time, error detection methods used in the serial communication and RS232 serial port of PC's are examined. In the last part, an optical mark reader circuit is designed as a sample application of the control of peripheral units using serial port of a PC. The designed optical mark reader communicates with PC via RS232 serial port in simplex asynchronous protocol at 4800 baud using 8 data bits, no parity bit and 1 stop bit. This communication is controlled by a program written in C language. 58