Sulu çözeltilerde bazı geçiş metal komplekslerinin oluşumlarının termodinamiği
  1. Tez No: 56076
  2. Yazar: EKİN KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. SEZA BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sülfosalisiliksaidin Bakır(ll), Nikel(ll) ve Seryum(lll) ile oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitleri, 25 ve 35 °C sıcaklıklarda ve 0,02 - 0,1 ve 0,5 mol L"1 NaCI04 lü ortamlarda IRWING - ROSSOTTI metodu kullanılarak potansiyometrik olarak tayin edildi. Bulunan değerlerin literatür ile uyumlu olduğu görüldü. Bütün kompleks sistemeleri için AG°ol, AH°0{ ve AS°0) termodinamik nicelikleri hesaplandı. Her üç metal için de yüksek sıcaklığın kompleksleşme için tercih edildiği sonucuna varıldı. 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY THERMODYNAMICS OF THE COMPLEX FORMATION OF SOME TRANSITION METAL IN AQUEOUS SOLUTION In this study, the stability constants of the SSA complexes with proton, Nickel(ll), Copper(ll) and Cerium(lll) has been determined using IRWING-ROSSOTTI method at two different temperatures (25 and 35 °C) and 0.02, 0.1, and 0.5 mol L"1 NaCI04 ionic strength. It was observed that the stability constants found in this study were approximately the same as the literatures values. The thermodinamic parametres AG°f, AH°f and AS°f were calculated for all the systems. It can be concluded that the higher temperature is favourable for complexation. 97