Özel üretim lif levhaların üzerine uygulanan yüzey kaplama malzemelerinin yapışma direncinin belirlenmesi
Determination of adhesion strength of surface coating materials applied on special production fiberboards
- Tez No: 560776
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BUDAKÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÇAMLIBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, inorganik dolgu maddeleriyle modifiye edilmiş özel üretim lif levhalara uygulanan yüzey kaplama malzemelerinin yapışma direncini belirlemektir. Bu amaçla; %70 geniş yapraklı ağaç, %30 iğne yapraklı ağaç liflerine %3, %6, %9 oranlarında kaya tuzu (NaCl), kalsit (CaCO3), boraks pentahidrat (Na2B4075H2O) ve talk (3MgO4SiO2H2O) inorganik dolgu maddeleri ilave edilerek orta yoğunluklu lif levhalar (MDF) üretilmiştir. Daha sonra üre formaldehit (UF), polivinil asetat (PVAc) ve poliüretan (PU) tutkalları kullanılarak, levha yüzeylerine Doğu kayını (Fagus orientalis L.), akrilik, polivinil klorür (PVC) ve laminat yüzey kaplama malzemeleri yapıştırılmıştır. Ardından örnekler, TS EN 311 standardında belirtilen esaslara göre kaplama yapışma direnci testine tabi tutulmuştur. Ayrıca lif levha ve yüzey kaplama malzemeleri ara kesitinde meydana gelen oluşumlar, Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) yardımı ile belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; lif levha modifikasyonunda farklı oranlarda kullanılan inorganik dolgu maddeleri, kaplama yapışma direncini düşürmüştür. Çalışmada en yüksek yapışma direnci, kontrol (MDF) örnekleri üzerine UF tutkalı uygulanarak yapıştırılan Doğu kayını (Fagus orientalis L.) ve laminat kaplamada elde edilmiş, PVC kaplamayı yapıştırmada UF ve PVAc tutkallarının kullanılmasının uygun olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the adhesion strength of surface coating materials applied to special production fiberboard modified with inorganic fillers. For this purpose, firstly medium-density fiberboard (MDF) panels were produced by adding inorganic filler materials including 70% broadleaf wood, and 30% coniferous wood fibers, three ratios (3%, 6%, 9%) of rock salt (NaCl), calcite (CaCO3), borax pentahydrate (Na2B4075H2O), and talc (3MgO4SiO2H2O). Later, the oriental beech (Fagus orientalis L.), acrylic, polyvinyl chloride (PVC), and laminate surface coating materials were glued to the the surfaces of the panels using urea formaldehyde (UF), polyvinyl acetate (PVAc), and polyurethane (PU) adhesives. The samples were then subjected to coating adhesion strength testing in accordance with the principles specified in the TS EN 311 standard. In addition, scanning electron microscopy (SEM) was used to determine the form occurring at the surface coating material-fiberboard interface. According to the research results, the inorganic fillers used in different ratios in the fiberboard modification reduced the coating adhesion strength. In the study, the highest adhesion strength was obtained by applying UF glue on the control samples with the oriental beech (Fagus orientalis L.), and the laminate coating, and it was determined that the use of UF and PVAc adhesives were not suitable for bonding PVC coatings.