An experimental study on multiplayer mobile games for in-game voice communication feature
Oyun içi sesli iletişim özelliği için çok oyunculu mobil oyunlar üzerine deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 560798
  2. Yazar: AYHAM JARADAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAKİFE YASEMİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gerçek zamanlı çok oyunculu mobil oyunlar, pazardaki mobil oyunların en indirilebilen ve başarılı trendlerinden biridir. Oyun oturumu sırasında oyuncular arasındaki etkileşim ve iletişim, oyuncuları cezbetmek ve oyunu oynamak için onları motive eden temel özelliklerden biridir. Bazı çok oyunculu PC ve konsol oyunları, geleneksel metin tabanlı iletişim araçlarının yanında sesli iletişim özelliklerini oyuna entegre etmeye başladı. Bununla birlikte, mobil iletişim hala metin tabanlı iletişim araçlarını kullanmaktadır. Ancak sesli iletişimin metin tabanlı iletişime göre birçok faydası vardır. Bu çalışmanın amacı, bir sesli iletişim özelliği içeren ve gerçek zamanlı çok oyunculu mobil oyunlarda sesli iletişim özelliklerinin kullanılabilirliğini araştıran çok oyunculu bir mobil oyunun hayata geçirilmesidir. Çalışmada, katılımcıların A/B testi, oyun testi, mülakatlar ve anketler gibi çeşitli kullanılabilirlik değerlendirme yöntemleri ile toplanan yorumları kullanılmıştır. Elde edilen veriler, gerçek zamanlı çok oyunculu bir mobil oyunda sesli iletişim özelliğini uygulamak için en iyi uygulamaları bulmak için analiz edilmiştir. Tanımlanan en iyi uygulamaların listesi, geliştiricilerin çok oyunculu mobil oyun deneyimlerine olumlu katkıda bulunabilecek sesli iletişim sistemlerinin tasarlanmasında ve uygulanmasında yardımcı olmak için kullanılabilir. Buna ek olarak, çalışmamızın sonuçları, mobil oyunlarda sesli iletişim özelliklerini test etmek ve değerlendirmek için kullanılabilirlik değerlendiricileri tarafından kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Real-time multiplayer mobile games are one of the most downloadable and successful trends of mobile games in the market. The interaction and communication between players during the game session is one of the main features that attract players and motivate them to play the game. Several PC and console multiplayer games started to integrate voice communication features in the game instead of or beside the traditional text-based communication tools. However, mobile games still use text-based communication tools, although voice communication has many benefits relative to text-based communication. The purpose of this study is to implement a multiplayer mobile game that contains a voice communication feature and to explore the usability of voice communication feature in real-time multiplayer mobile games. The study uses the participants' reviews which were collected through several usability evaluation methods such as A/B testing, playtesting, interviews, and surveys. The obtained data is analyzed to find the best practices for implementing voice communication feature in a real-time multiplayer mobile game. The list of best practices can be used to help developers in designing and implementing voice communication systems that can positively contribute to the multiplayer mobile games experience. Moreover, the results of this study can be used by usability evaluators to test and evaluate voice communication features in mobile games.