Essays in optimal taxation
Optimal vergilendirme alanında makaleler
  1. Tez No: 560811
  2. Yazar: MEHMET TAYYİP DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Varlık seviyesi ve girişimci yeteneğindeki uyumsuzluk, üretimsel etkinsizliğe yol açmaktadır. Finansal sürtüşmeler altında, kredi piyasası bu problemi çözemeyebilir. Bu durumda sermaye vergilendirmesi yoluyla varlık eşitsizliğini azaltmak, ekonomiyi üretim olanakları eğrisine ulaşmaya yardımcı olabilir. Ancak sermaye vergilendirmesi aynı zamanda varlık birikiminde bozulmalara yol açmaktadır. Üretimsel etkinlik-varlık birikimi bozulması arasındaki bu ödünleşimi gösteren optimal sermaye vergilendirilmesi bu çalışmada elde edilmiştir. Sayısal analizler ışığında, uyumsuzluk arttıkça devlet ekonomiye daha fazla müdahale etmektedir ve optimal sermaye vergisi artmaktadır. Ayrıca kişilerin ücrete göre çalışma esnekliği azaldığı durumda optimal vergilendirme artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The mismatch between wealth level and entrepreneurial ability creates productive inefficiency in the market and under financial frictions, the credit market may not be able to solve this problem. In such a world, decreasing wealth inequality with capital taxation might be helpful in bringing the economy to its production possibilities frontier but capital taxation is costly as it distorts wealth creation. I derive optimal capital tax formulas that reflect this trade-off between productive efficiency benefit and wealth accumulation cost of capital taxes. With numerical analysis, I show that when the mismatch is high, government tends to intervene in the economy more and optimal capital taxes are higher. Also, having a lower elasticity of labor with respect to wage for agents leads to higher optimal taxation rate.