Essays in reverse logistics for retailers
Perakendeciler için tersine lojistik üzerine makaleler
  1. Tez No: 864601
  2. Yazar: ESRA GÖKBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENİS KAYIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Perakende firmaları, e-ticaret satışlarının artmasıyla birlikte ürün iadelerinin artan düzeyleri ile başa çıkmak zorunda kalmışlardır. Bu artışla birlikte iade ürünleri artık outlet mağazaları veya atık sahalarına göndermek uygun olmamaktadır; bu nedenle perakendeciler, karlarını maksimize etmek ve çevresel etkileri minimize etmek için ürün iadelerini tekrar değerlendirmelidir. Bölüm 2'de, ürün iadelerinin önceki dönem satışlarına stokastik olarak bağlı olduğu orijinal ve zengin detayları olan bir stok yönetimi modeli çalışmaktayız. Optimal periyodik envanter yönetimi modelini dinamik programlama ile çözmekte, optimal kar politikasının bazı yapısal özelliklerini ve optimal envanter politikasının son periyodunu göstermekteyiz. Ürün iadelerini dikkate alan ve ürün iadelerini dikkate almadan net talep yöntemini kullanan iki firmanın karlılık karşılaştırmalarını, simülasyon kullanarak yaptığımız ön çalışmada, net talep kullanan modele göre karlılığın % 23 arttığını gözlemledik. Bu artışın özellikle sabit satın alma maliyeti, ön sipariş maliyeti ve iade oranına daha hassas olduğunu gözlemledik. Ürün iadelerini dikkate almayıp gerçek talep yerine net talep kullanıldığında iade oranları arttıkça ön siparişlerin ve buna bağlı olarak da sipariş sıklığının arttığını gözlemledik. Ürün iadelerini dikkate almamak, optimal stok politikasını belirlemede artan sipariş sıklığına, daha yüksek seviyede ön siparişlere ve daha fazla atığa neden olabilir, ancak en önemlisi, elde edilen kârın önemli bir şekilde olduğundan fazla tahmin edilmesine yol açabilir. Hızlı moda perakende sektöründe, hızla değişen tüketici tercihleri ve yüksek ürün iade oranları nedeniyle ürün iadeleri ile başa çıkmak önemli bir zorluk haline gelmiştir. Perakendeciler, envanterlerini yönetirken ürün iadelerini ve çevresel etkilerini dikkate almalıdır. Bölüm 3'te, bir perakendecinin satış sezonu boyunca beklenen kârı maksimize etmek amacı ile çok sayıda dönemden gelen stokastik ürün iadelerinin dahil edildiği optimal bir envanter kontrol politikası sunuyoruz. Detaylı iade bilgilerinin kullanımının değerini ölçümlüyor ve önerdiğimiz modelin özellikle dönem içinde fiyat indirimi uygulandığında veya sipariş kapasitesi kısıtlamaları olduğunda perakendecilerin kârını nasıl pozitif anlamda etkilediğini gösteriyoruz. Fakat bu sefer birden fazla periyoddan gelen satış ve iade bilgisinin hesaplama karmaşıklığı nedeniyle, dinamik programlamaya alternatif olarak Yaklaşık Dinamik Programlama değer iterasyonu algoritması da önermekteyiz. Önerdiğimiz algoritma, optimal çözüm sonucundan önemli bir fedakarlık yapmadan çözüm süresini büyük ölçüde azalmakta ve başka türlü kesin olarak çözülemeyen durumlar için bir alternatif üretmektedir. Perakendeciler genellikle çeşitli satış kanallarını kullanır, hem fiziksel hem de çevrimiçi (online) mağazaları aynı anda yönetirler. Bu kanallar genellikle bağımsız olarak işlev görmüş olsa da, çok kanallı (omnichannel) sistem yaklaşımıyla tüm platformlarda müşteri deneyimini birleştirmeyi amaçlarlar. Bu, müşterinin mağazada veya çevrimiçi olarak satın alma yapmasına bağlı olarak, aynı fiyat, hizmet kalitesi ve iade koşullarıyla karşılaşması anlamına gelir. Hedef, müşterilere alışveriş deneyimleri boyunca tek bir firmayla etkileşimde bulunduklarından emin olarak, onlara sorunsuz bir servis sağlamaktır. Bölüm 4'te, çok kanallı sistemin karmaşık yapısını ve hızlı moda perakende sektörünün karakteristik dinamiklerini dikkate alarak, süreli dönem, kayıp satış modeli için optimal bir çözüm sunuyoruz. Modelimizde, perakendecinin, çevrimiçi satışlar için bir deposu ve fiziki satışlar için de bir mağazası bulunmaktadır. Müşteriler, çevrimiçi satın alabilir ve ürünleri depoya veya mağazaya iade edebilirler; offline satışlar için iadeler, mağazayla sınırlıdır ve mağaza, farklı iade oranlarına sahip iki farklı iade akışıyla karşılaşır. Sezon boyunca her iki kanal için de optimal sipariş miktarını ve her dönemde deponun mağazaya sevk edilecek envanter miktarını belirlemeyi amaçlamaktayız. Bu tez, stokastik iadelerin önceki satışlara bağlı olduğu bir envanter kontrol modelini sunmaktadır. Model, birden çok dönemden ve kanaldan gelen iadelerin entegrasyonu ile geliştirilmiş olup, çeşitli uzantıları da çalışılmıştır. Kapsamlı bir hesaplama çalışması kullanarak, optimal envanter politikaları ile ilgili bir dizi yönetimsel içgörü de önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
As the retail industry expands and evolves, particularly with the growth of e-commerce, retailers are increasingly faced with higher levels of product returns. With this increase, it is no longer feasible to dispatch returned products to outlets or landfills; hence, retailers must re-evaluate returns in their inventories to maximize profits while minimizing the environmental impact of unsold merchandise. In the fast fashion retail sector, handling product returns has become a significant challenge due to rapidly changing consumer preferences and high product return rates. In Chapter 2, we aim to study a retailer's optimal inventory control policy under product returns to maximize expected profit. We model a period's returns to be stochastically dependent on the previous period's sales quantity. Using dynamic programming formulation, we solve for the optimal periodic review inventory policy and provide structural results on the optimal policy of the final period. Through numerical studies, we show that incorporating detailed sales-dependent returns could increase a retailer's expected profit by 23%. Ignoring this dependency in determining the optimal inventory policy results in increased order frequency, higher levels of backorders, and more leftovers, but above all could lead to a significant overestimation of the resulting profit. In managing inventories, retailers must consider product return flows arriving from various sales periods and are obligated to track detailed sales and return data meticulously. In Chapter 3 we present an optimal inventory control policy for a retailer facing stochastic product returns over multiple periods to maximize expected profit during a single selling season consisting of finite periods. The problem is formulated using dynamic programming, and due to its computational complexity, we propose an Approximate Dynamic Programming value iteration algorithm using basis functions. Our proposed algorithm reduces the solution time drastically without a significant sacrifice from optimality and generates solutions for instances that are not solvable exactly otherwise. We assess the significance of utilizing detailed return information and show that our proposed model enhances retailers' profits compared to a model aggregating return information. We also show the increase in profit improvement under conditions of mark-down pricing or order capacity constraints. Retailers often employ various sales channels, concurrently managing both brickand- mortar and online stores. Implementing an omnichannel approach aims to harmonize the customer experience across all platforms; hence, customers encounter uniform pricing, service quality, and return conditions whether they purchase in-store or online. In Chapter 4, we present the optimal solution for the finite horizon, lost sales model, considering the complex structure of the omnichannel system and the distinctive dynamics of the fast fashion retail sector. In our model, the retailer has a warehouse for online sales and a brick-and-mortar store for offline sales. Customers can purchase items online and return them to the warehouse or the brick-and-mortar store. In the case of offline sales, returns are restricted to the brick-and-mortar store, resulting in two distinct return flows with different return rates for the brick-andmortar store. We aim to determine the optimal pre-season order quantity for the warehouse, considering the sales of both channels, along with the transshipment order quantity from the warehouse to the brick-and-mortar store during the season. We formulate the problem using dynamic programming and present a sensitivity analysis that provides valuable business insights. This dissertation introduces an inventory control model where stochastic returns depend on previous sales. The model is enhanced by integrating returns from multiple periods and multiple channels with various extensions. Through an extensive computational study, we propose several managerial insights regarding optimal inventory policies.