Balık bırakma takımlarının farklı balıkçılık operasyonlarında barotravma tedavi performansı
Barotrauma treatment performance of fish release devices during the different fishing operations
  1. Tez No: 560847
  2. Yazar: OZAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı balık bırakma takımlarının barotravma tedavi performansını ve farklı balıkçılık operasyonlarına etkilerini analiz etmektir. Çalışma, Eylül 2017 ile Nisan 2018 arasında Doğu Akdeniz'de yer alan İskenderun Körfezi'nde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, parakete, olta ve dip trol balıkçılığı olmak üzere üç farklı balıkçılık faaliyetinde balık bırakma oltası (BO), balık bırakma kıskacı (BK) ve balık indirme sepeti (İS) olmak üzere üç adet balık bırakma takımı kullanılmıştır. Epinephelus aeneus, Epinephelus costae ve Nemipterus randalli türlerinin bireyleri balıkçılık operasyonlarından sonra denize bırakılmıştır. Çalışma sonuçları balık bırakma takımlarının barotravma tedavisi için çok etkili olduğunu göstermiştir. İS kullanımı dip trol balıkçılığına uygunken BO ve BK ise parakete ve olta balıkçılığında daha kullanışlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyze the barotrauma treatment performance of different fish release devices and its effects on different fishing operations. The study was carried out between September 2017 and April 2018 in İskenderun Bay, located in the Eastern Mediterranean.İn this study, three release devices, which are Fishing Release Hook (FRH), Fish Release Clamp (FRC) and Fish Release Basket (FRB) were used in three different fishing activities, which are longline, hand line and bottom trawl fishery. İndividuals of Epinephelus aeneus, Epinephelus costae and Nemipterus randalli were released into the sea after fishing operations. Study results showed that fish release devices were very effective for barotrauma treatment. The use of FRB is suitable for bottom trawl fishing, while the use FRH and FRC is more ergonomic in longline and hand line fishery.