Yumurtalık Koyu'nda bırakma olta takımlarına yem temininde kullanılan uzatma ağlarının seçicilik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of selectivity characteristics of gill and trammel nets used in supplying bait to set line fishing in Yumurtalık Bay
  1. Tez No: 692040
  2. Yazar: İBRAHİM KÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ENVER ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma kapsamında, bırakma olta takımına yem temin etmek için kullanılan fanyalı ve sade uzatma ağlarının av kompozisyonu, hedef dışı av oranı ve seçicilik parametreleri belirlenmiştir. Verilerin elde edilebilmesi için Yumurtalık Koyu'nda 07.03.2020 ile 20.07.2020 tarihleri arasında, birer posta 16mm sade, 16mm fanyalı ve 18mm fanyalı uzatma ağı ile 15 çevirme operasyonu yapılmıştır. Buna ek olarak, bir av sezonunda lüfer ve levrek avlamak için denize atılan bırakma olta sayısı (balıkçılık eforu) ile yem olarak tüketilen balık miktarı tespit edilmiştir. Bu verilerin elde edilebilmesi için ise balıkçılarla yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar; 16mm fanyalı ve sade ağlar arasında; tür kompozisyonu, hedef dışı av oranı ve boy dağılımı bakımından bir farklılık olmadığı göstermiştir. Ancak 16mm fanyalı ağda %41 olan hedef dışı av oranının 18mm fanyalı ağda %22'ye düştüğü görülmüştür. Fanyalı ağlar ile yakalanan Chelon auratus için seçicilik faktörü 10.88, 16mm ve 18mm'lik ağların optimum yakalama boyu sırasıyla 17.40cm ve 19.57cm olarak belirlenmiştir. Balıkçılarla yapılan görüşmeler; bir sezonda 67680 adet bırakma oltasının denize atıldığını ve yaklaşık 3.2 ton kefalin yem olarak kullanıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, catch composition, by-catch rate and selectivity parameters of the gill and trammel nets used to supply bait to set line were determined. In order to obtain the data, 15 surrounding fishing operation were carried out in Yumurtalık Bay between 07.03.2020 and 20.07.2020, with gill and trammel net with 16mm and 18mm mesh size. In addition, the number of hooks set into the sea to catch bluefish and sea bass during a fishing season (fishing effort) and the amount of fish consumed as bait were determined. Face-to-face interviews were made with the fishermen. Obtained results showed that there was no difference in terms of species composition, by-catch rate and length distribution between 16mm gill and trammel nets. However, it was observed that the by-target catch rate, which was 41% in the 16mm trammel net, decreased to 22% in the 18mm trammel net. For Chelon auratus caught with trammel nets, the selectivity factor was determined to be 10.88 and optimum capture length of, 16mm and 18mm nets 17.40 cm and 19.57 cm, respectively. Interviews with fishermen; showed that in one season, 67680 hooks were set into the sea and approximately 3.2 tons of mullet was used as bait.