Kalsiyum molibdatlarda izotopik yerdeğiştirme reaksiyonları
  1. Tez No: 56090
  2. Yazar: HAYRETTİN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİNAY BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kalsiyum Molibdatlarda İzotopik Yerdeğiştirme Reaksiyonları Bu çalışmada katı kalsiyum molibdat ile sıvı sodyum molibdat çözeltisi arasındaki yerdeğiştirme reaksiyonu izleyici izotop olarak Mo - 99 izotopu kullanılarak radyoaktif izleme tekniği ile incelendi. Değişik konsantrasyonlardaki sodyum molibdat çözeltileri kullanılarak yerdeğiştirme reaksiyonuna konsantrasyonun etkisi incelendi ve konsantrasyon arttıkça izotopik yerdeğiştirme oranlarının azaldığı görüldü. İzotopik yerdeğiştirme reaksiyonu zamana bağlı olarak 15, 30, 40, 50, 60 dakikalarda 5 konsantrasyon değeri için incelendi ve 0.0025M ve 0.005M konsantrasyonlarda iki reaksiyonun diğerlerine oranla daha hızlı olduğu görüldü. Bu konsantrasyonlar için yerdeğiştirme reaksiyonunun kinetiği incelendi ve reaksiyonların hız sabitleri hesaplandı. Yerdeğiştirme reaksiyonunun mekanizmasını etkileyen faktörlerden biri olan yeniden kristallenmenin etkisi incelendi ve (nk / ns)A / (nk / ns)e oranlarının 1 'den çok küçük olması nedeniyle yeniden kristallenmenin izotopik yerdeğiştirme reaksiyonu üzerinde etkili olmadığı görüldü. Ayrıca bütün konsanrasyonlar için (Kd) dağılım katsayıları hesaplandı. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Isotopic Exchange Reactions in the Calcium Molibdates In this study, isotopic exchange reaction of solid Calcium Molibdate with Sodium Molibdate solution was studied using Molybdenum - 99 as a tracer by radioactive tracer teclinique. The effect of the concentration was investigated repeating the reactions in different concentrations and it was seen that exchange capacities decrease by increasing concentration. Isotopic exchange reactions were examinated for five concentrations and depending on the time variations 15, 30, 40, 50, 60 minutes respectively. The reactions with 0.0025 M and 0.005 M concentrations were more rapid then the others. For these concentrations the exchange reaction kinetics were studied and rate constants of the reactions were calculated. Since the ratio of the (nic/ns)A / (jWns)B is lower then 1 recrystallization is not effected on the isotopic exchange reactions. In addition, Distribution Coefficients (KD) were calculated for all concentrations. 54