Novaların tayfsal ve fotometrik analizi: Yeni bir sınıflama metodu
Spectrometric and photometric analysis of novae: A new classification method
  1. Tez No: 56089
  2. Yazar: HASAN H. ESENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Novaların Tayfsal ve Fotometrik Analizi: Yeni Bir Sınıflama Metodu Galaktik novalar için en güvenilir uzaklık belirlemeleri nova zarflarının açısal genişlemelerinden elde edilir. Bugün için bu yolla elde edilen 24 nova bilinmektedir. Bu amaç için iki veri seti kullanılır; İlki, nova zarflarının açısal çapını veren Ha bandında alınmış görüntü gözlemleri ve ikincisi, nova zarflarının genişleme hızlarının belirlendiği Ha'daki (X6563) spektrumlardır. Bu verilerin kullanımıyla mutlak parlaklıklar kolaylıkla belirlenebilir. Bu çalışma esas olarak maksimumdaki görünen mutlak parlaklık ile iniş oranı veya parlaklığın maksimumdan 3m azalması için geçen zaman arasındaki ilişkiye (MMRD) dayanır. En güvenilir durumdaki 24 galaktik novaya göre, novaların iki grubu MMRD ilişkisinden bulunmuştur: bunlar“çok hızlı ve hızlı novalar”ile“orta seviyede hızlı ve yavaş novalar”şeklindedir. Gruplar birbirlerinden Eddington ışıma gücünden itibaren ayrılırlar. Ayrıca, Nova Aql 1995, QZ Aur, VI 974 Cyg, FH Ser, XX Tau, RW UMi ve QU Vul novalarıın genişleme paralaksları ile Nova Aql 1995, V1974 Cyg ve FH Ser'in genişleme hızlarını CCD ile aldığımız görüntü ve spektroskopik gözlemleri kullanarak bulduk. 65
Özet (Çeviri)
V.2. Summary Spectroscopic and Photometric Analysis of Novae: A New Classification Method The most reliable distance determinations for galactic novae are those obtained from the angular expansion of nova shells, of which twenty four are now known. For this aim two data set are used: first, image observations taken with Ha band that give angular diameter of nova shells and the second, spectra in Ha (X.6563) that determine expansion velocity of the ejected material. Using this data, absolute magnitudes can be easily determined. This study depends mainly on the relationship between the absolute visual magnitude at maximum and the rate of decline, the latter normally being the time, which the nova takes to drop three magnitudes from maximum. Considering the most reliable data for 24 galactic novae, two groups of novae are found from the MMRD relation:“very fast and fast novae”, and“moderately fast and slow novae”. These groups are separated from each other by the Eddington luminosity. Furthermore, we find expansion parallaxes for Nova Aql 1995, QZ Aur, VI 974 Cyg, FH Ser, XX Tau, RW UMi and QU Vul, and expansion velocities for Nova Aql 1995, VI 974 Cyg and FH Ser using Ha image and spectroscopic observations taken with CCD. 66