Çanakkale güneyinin jeolojisi
- Tez No: 56093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAV BARGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Çanakkale Güneyinin Jeolojisi Çanakkale ilinin güney kesimini kapsayan inceleme alanı, Biga yarımadasının batı ucu ile Kazdağları'nın kuzeyinde yer alır. Alt Paleozoyik yaşlı Değirmendere metamorfitleri, sahada temeli oluşturur ve Kazdağ masifi bünyesindeki çeşitli metamorfik kay açlardan ibarettir. Üst Permiyen yaşlı Gökçebayır kireçtaşı, metamorfitler üzerinde açısal uyumsuzlukla yer alır. Platform karbonatlarından oluşan birimin tavan ilişkisi tektonikdir. Oluşum yaşı Üst Kretase olan Kızılcaviran ofiyoliti, temek" oluşturan kayaçlar üzerine bindirmeli olarak gelir. Manto malzemelerinden oluşan ofiyolit, Geç Eosen - Üst Oligosen döneminde bölgeye yerleşmiştir. Oligosen sonrası çökelmezlik evresini takiben, Çanakkale Boğazı ve dolayında karasal bir havza gelişmiştir. Başlangıçta sığ olan havza, sığ bir göl oluşumu ile gelişimini sürdürmüştür. Alt-Orta Miyosen yaşlı Çanakkale Grubu çökelleri, birbirleriyle uyumlu ilişkide olan üç Formasyondan ibarettir. Alttaki Sarıyar formasyonu üzerine uyumlu olarak Anafarta formasyonu gelir. Menderesli nehir çökellerinden oluşan bu birim üzerine uyumlu olarak, alüvyon yelpazesi çökellerinden oluşan Bayraktepe formasyonu gelir. Üst Miyosen - Pliyosen yaşlı Taştepe volkanitleri, bazik lav ve tüfler ile aglomeralardan oluşmuştur. Kuvaterner yaşlı Alüvyon ve Sekiler daha yaşlı kay açları uyumsuz olarak örter. Kuzey Anadolu Fayının güney kolunun etkisinde olan bölgede, yanal ve düşey atılımlı faylanmalar gözlenir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Geology Of South Çanakkale The search area which is settled down m the South of Çanakkale, is also settled down on the north side of Kazdağları thorough the west side Biga Penisula. Lower Paleozoic and Lower Değirmendere Metomorphites are the base and consisted of various kinds of metamorfic stones inside the Kazdağ massive. Upper Permian and Lower Gökçebayır Lime stones set on the Metamorphites which doesn't suit to the verticular sound. The element that was made up with Platform Carbonates is related to top surely tectonic Upper Cretuceous which is named Kizdcaviran Ophiolite gives us the age it, lies on the stones based of the bottom. Ophiolites consisted of Mant elements taken place in to region in the period of Upper Eosene Upper Oligocene. After Oligocene following not be fallen down Bosphorous of Çanakkale it's around on area to be land region has been improved. In the begining shallow area and shallow a lake were on it's improuements. Lower and Middle Miocene the deposits of Lower Çanakkale Groups which is keeping on each other have been related with three Formations. Anafarta Formation has come on the Sariyar Formation effectively that has the deposits of river from Menderes and Bayraktepe has covered up which is consisted of Alluvium. The ingredients of Upper Miocene Pliocene Taştepe Volkanits are bazic lava and tuf with aglomeraites covers lower stones on to the Qaterner age lower Alluvium and figures ineffectively. 38It is seen the fault in the affect of south arm region of North Anatolia gravite and lateral fault lines. 39