Yarı kuvvetli P-adik U sayıları
  1. Tez No: 56094
  2. Yazar: HÜLYA DURU HAYTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALNIAÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Yarı Kuvvetli P-Adik U Sayıları Hakkında Bu tez çalışmasında, ilk olarak Q (p--adik sayılar) cisminde yarı- kuvvetli, düzensiz ve yarı kuvvetli p- adik U sayıları tanımlanarak bunların Mahler' in bir Um alt sınıfına ait oldukları gösterildi. Daha sonra lim ( logx. / logx. ) = co koşulunu gerçekleyen {x.} pozitif 1 - >ao ili 1 tamsayılar dizisi ile“karşılaştırılabilen' bütün yarı- kuvvetli, düzensiz Um sayıları ile cebirsel sayılar kümesi birleştirilerek Q cisminin kontinuum kuvvetinde bir alt cismi elde edildi. Son olarak ”kuvvetli karşılaştırılabilir" diziler tanımlanarak, bu diziler ile oluşturulan alt cisimlerin çakıştıkları gösterildi. - 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY On Semi -Strong P-Adie U numbers In this thesis we have defined irregular semi- strong and semi- strong U numbers and proved that these numbers belong to the Mahler's subclass Um in the p- adic field Q. Then we have introduced an uncountable subfield of Q as follows; if {x,} is a sequence of positive rational integers satisfying lim ( logXj^/logXj) = oo, then the set of all irregular semi- strong Um numbers which are“ comparable ”with { Xj }, together with algebraic numbers forms an uncountable subfield of Q. Finally by defining“strongly comparable”sequences, we have seen the subfields which are obtained by these sequences are equal to each other. 30 -