Sapanca Gölünde zooplanktonik copepodların mevsimsel dağılımı
- Tez No: 56092
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KARABATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kasım 1995 - Haziran 1996 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Sapanca gölünde zooplanktonik Copepodların kompozisyonu, yoğunlukları ile göl suyunun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Çalışma süresince Copepoda grubundan Cyclops ve Diaptomus genusu ile bunların nauplius larvaları tespit edilmiştir. Cyclops genusunun yıl içinde sonbahar mevsiminde maksimum yoğunluğa eriştiği; yaz ve ilkbahar mevsiminde azaldığı saptanmıştır. Kış mevsiminde incelenen plankton örneklerinde bu cinse hiç rastlanmamıştır. Diaptomus genusuna ise en fazla yoğunlukta sonbahar mevsiminde rastlanmış olup, yaz mevsiminde önemli derecede azalma göstermiştir. İlkbahar ve kış mevsiminde ise bu genusa rastlanmamıştır. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Seasonal Distribution of Zooplanktonic Copepods in Sapanca Lake Composition of the zooplanktonic Copepods and their densities in Sapanca Lake, and some chemical and physical parameters of the lake water were investigated between November 1 995 and June 1 996. The Copepod genera of Cyclops and Diaptomus, and their nauplius larvae were observed during the study period. The genera of Cyclops increased to it's maximum density in autumn, and decreased to it's lower limits during summer and spring. In winter, there's no species belong to this genera was observed. Although the genera of Diaptomus was observed at it's higher density in autumn, density of this genera decreased to a noticeable level in summer. This genera was not observed in spring and winter. 60