Pelvis travmasında epidemiyolojik özellikler
Epidemiological properties in Pelvis trauma
- Tez No: 560945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN, UZMAN MUSTAFA AHMET AFACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Pelvik travmalar ile ilişkili risk faktörlerinin tanımlanması, ciddi pelvis travmaları özelliklerinin anlaşılması, eşlik eden abdominal yaralanmalar, aortik yaralanmalar, kan kaybı gibi verilerin saptanması pelvik yaralanmaların daha iyi anlaşılmasına ve daha başarılı verilerin elde edilmesine katkı sağlayacaktır. Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniğine Ocak 2013 ile Haziran 2016 tarihleri arasında pelvis travması şikâyeti nedeniyle getirilip acil serviste takip edilen hastalar geriye dönük olarak analiz edildi. Bu dönemde pelvik trauması olan 522 hasta çalışmamıza dahil edildi. Parametrik veri için student t test, nonparametrik veri için kikare testleri kullanılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Ciddi pelvis kırıklarının epidemiyolojik değerlendirilmesini yaptığımız ve eşlik eden yaralanmaları değerlendirdiğimiz ve mortaliteye etki eden faktörleri araştırdığımız çalışmamızda erkek cinsiyet, yüksekten düşme, araç dışı trafik kazası, genitoüriner sistem yaralanmaları, eşlik eden diğer sistem yaralanmaları, mortalite ve hematokrit düşüşü, yüksek AIS skorlu pelvistravmalı hastalarda anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur. Yüksek AIS skoru ile yüksek ISS skoru ve yüksek hastanede kalış süresi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Pelvistravmalarındamortalitede ise mesane, böbrek, batın yaralanması, hematokrit düşüşü, hematüri, AIS 5, pelvik çember kırığı ve asetabulum kırığı olması etkili faktör olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluating serious pelvis trauma related risk factors, and finding data of the incidence of concomitant abdominal injuries, bloodloss, and aortic injuries will help better understanding of pelvic injuries. Patients admitted to emergency department of Haydarpasa Numune Training and Research Hospital due to blunt thorax trauma between january 2013 and june 2016 were analysed retrospectively. 522 patients with pelvic trauma were included to study. Patients were divided to AIS 1,2,3,4,5 and highand low ISS groups. Parametric data was analysed with student t test and categorical data was analysed with chi-square test. Gender, fall from height, motor vehicle-pedesterian accidents, genitourinary injuries, accompanying other system injuries, decrease in haemotocryt elevel and mortality was related with high AIS pelvic injuries. High AIS was also related with high ISS and longer LOS. Mortality of pelvic trauma was related with decrease in haemotocryt elevel, hematuria, AIS5, pelvic ring fractures, acetabulum fractures, renal and bladder injuries and abdominal injururies.