Transüda-eksüda ayırımı için serum ve plevral sıvı brain natriüretik peptid (bnp) düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum and pleural fluid brain natriuretic peptid levels in discrimination of transudates and exudates
- Tez No: 560949
- Danışmanlar: DR. BERNA GEBEŞOĞLU ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kalp yetmezliğine bağlı plevral efüzyonların diğer nedenlerden ayırımı; Light kriterlerine göre efüzyonun transüda olduğunun gösterilmesinin de katkısı ile klinik kriterlere göre yapılır. Eksüdatif sıvıların tespitinde çok yüksek sensitiviteye sahip olan bu kriterlerin transüdatif efüzyonların dışlanmasındaki gücü düşüktür. Son yıllarda kalp yetmezliğine bağlı efüzyonların, non kardiyak efüzyonlardan ayırımında natriüretik peptidlerin özellikle Light kriterlerinin yetersiz olduğu grupta tanıya katkısı olabileceği fikri ortaya atılmıştır. Biz de bu düşünceden yola çıkarak plevral efüzyonlu hastalarda serum ve plevral sıvı BNP değerlerinin tanısal doğruluğu, korelasyonu ve Light kriterleri ve diğer parametreler ile karşılaştırıldığı bir çalışma planladık. Bu çalışmaya plevral efüzyonlu 31 hasta alındı. Tüm hastalardan tanıya yönelik torasentez yapılarak plevral sıvı ve eş zamanlı serum örneği alındı. Hastalar plevral sıvı örnekleri ve serum biyokimyasal sonuçları değerlendirilerek Light kriterlerine göre (albümin gradienti, protein ve LDH oranı) transüda ve eksüda vasfında mayisi olanlar şeklinde iki gruba ayrıldı. Çalışmamızda, çalışılan tüm yöntemler transüda eksüda ayrımında değerli bulunsa da, en yüksek değerlerin önce serum BNP düzeyleriyle, sonra ise Light kriterleriyle elde edildiği görüldü. Light kriterleri kullanılarak bütün eksüdalı hastalara doğru tanı konulurken, transüdalı 2 hasta yanlış olarak eksüda grubuna sokulmuştu. Serum BNP düzeylerinin değerlendirilmesinde ise, eşik değer 70 pg/ml olarak alındığında transüdalı bütün hastaların doğru sınıflandırıldığı izlendi. Eksüda grubunda sadece 1 hasta 70 pg/dl'nin üzerinde yer almaktaydı. Kalp yetmezliği tanısında sensitivite, spesifite, negatif prediktif değer, pozitif prediktif değer, yanlış negatiflik ve yanlış pozitiflik oranları serum BNP için eşik değer 70 pg/ml alındığı zaman sırasıyla; %100, %93.8, %100, %93.8, %0 ve %6.3 olarak hesaplandı. Albümin gradiyenti için eşik değer 1.2 alındığında transüdalı bütün hastaların doğru bir şekilde sınıflandırıldığını, 4 eksüdalı hastanın ise yanlış şekilde transüda grubuna alındığı görüldü. Sonuç olarak kalp yetmezliğine bağlı plevral efüzyonların tanısında serumda BNP ölçümü, özellikle Light kriterlerinin bir katkı sağlamadığı ortamlarda yüksek tanı oranına sahip olduğu tespit edildi. Bununla birlikte Light kriterlerince eksüda saptanan hastalarda albümin ve protein gradiyenti hesaplanması halen düşük maliyetli yöntem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Differential diagnosis of pleural effusions secondary to heart failure is based on clinical criterias and demonstration of a transudate according to Light criteria. Accuracy of this criteria on exclusion of transudates is limited, whereas they have a high sensitivity in exudations. Recently, natriuretic peptides are pronounced to be a diagnostic tool in differential diagnosis of effusions caused by hearth failure, especially when Light criteria failed. So we conducted this study in order to determine the diagnostic accuracy of BNP values in pleural fluid and serum and also compare the results with Light criteria and other parameters. 31 patients with pleural effusions are involved. Diagnostic thoracentesis is performed in all patients and blood samples were derived concurrently. Patients were divided into two groups, as transudates and exudates, by evaluation of pleural fluids and blood samples according to Light criteria. In our study all parameters are found to be successful about differentiation of transudate and exudate but most accurate one was BNP values, followed by Light criteria. Light criteria was diagnostic in all exudates but two transudates were falsely diagnosed as exudate. BNP values in serum give the accurate diagnosis in all transudates with a cut of value of 70 pg/ml. Only one patient with exudate had a result >70 pg/dl. Sensitivity, specifity, negative predictive value, positive predictive value, false negative and false positive rates of serum BNP values in the diagnosis of pleural effusions of heart failure are 100%, 93.8%, 100%, 93.8%, 0% and 6.3%, respectively (with a cut off value of 70 pg/ml). Albumin difference was diagnostic in all transudates with a cut of value of 1.2. By this way, 4 exudates were falsely diagnosed as transudate. As a conclusion, we determined that BNP has a high diagnostic accuracy in pleural effusions caused by hearth failure especially when Light criteria failed. In exudates diagnosed by Light criteria, albumin and protein gradients are still cheap methods.