Doğum eylemi yönetiminde intrapartum ultrason değerlendirme
Intrapartum ultrasonographic assesment in labor management
  1. Tez No: 560960
  2. Yazar: TUĞÇE GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı hastaları CPD nedeni ile yapılan sezeryanı öngörebilecek ultrasonografik bir parametre ile değerlendirmekti. Başın pozisyonunun ultrasonografik olarak doğruluğunu değerlendirdik ve aldığımız ölçümlerin doğum eylemi zamanına etkisini kıyaslamayı amaçladık. MATERYAL - METOD: Çalışma prospektif bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. Çalışmada olgular Nisan 2018 – Nisan 2019 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında doğumhaneye başvuran gebeler arasından seçilmiştir. Çalışma grubu 49 nullipar, 29 multipar doğum eylemindeki gebeden oluşmaktadır. Hastalar doğum eyleminin başlangıcında 3 santimetre servikal dilatasyon mevcutken ve eylemin ilerleyişi esnasında 6 santimetre servikal dilatasyon mevcutken ultrasonografi ile değerlendirlmiştir. Ultrasonografi ile baş-simfizis mesafesi, baş pozisyonu, fetal yüze ait yapılar, asinklitizm ve caput succedenaum oluşumu değerlendirilmiştir. Bu veriler toplandıktan sonra ultrason bulguları, eylem süresi ve operatif doğum gerekliliği arasındaki faktörlerle ilişkisini incelemeye yönelik istatiksel analiz yapıldı. İstatistik çalışmalar SPSS 21.0 ile gerçekleştirilmiştir. SONUÇLAR: 3 cm servikal dilatasyon varlığında BSM 22.2 mm üzerinde; 6 cm servikal dilatasyon varlığında ise BSM 12.2 mm' nin üzerinde olan hastalarda CPD nedenli sezaryen riskinin daha yüksek olduğunu gözlemledik (p:0.039, p:0.012). Vajinal muayene doğruluğunu karşılaştırdığımızda 3 cm servikal dilatasyon varlığında baş-simfizis mesafesinin 22.2 mm'nin üzerinde olan gebelerde yapılan vajinal muayene ve ultrasonografi ile belirlenen baş pozisyonu istatiksel olarak anlamlı derecede farklılık gösterdi (p:0,001). Fetal yüze ait yapıların ultrasonografik olarak gösterilmesi bir doğum şekli ile korelasyon göstermedi (p: 0,86). Rotasyonunu doğru yapan grupta sıklıkla vajinal doğum gerçekleşirken, rotasyonunu yapmayan grupta CPD nedenli sezaryen oranları artmış gözlendi (p: 0.001). Asinklitizm ve caput succedenaum varlığını ultrasonografik olarak görüntülediğimiz hastalarda CPD nedeni ile sezaryen riski artmış bulundu (p:0.001, p:0.001) TARTIŞMA: Hastaları tüm bu parametrelerle değerlendirdiğimizde CPD nedenli sezaryeni %70,8 oranında öngörebiliriz. Risk faktörü olduğunu öngördüğümüz parametrelerin varlığı, eylem arrestinin gözlendiği hastalarda tanıyı desteklemekte faydalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study was to evaluate the caesarean section due to CPD and to evaluate with a ultrasonographic parameter which could be a predictive factor for early diagnosis. We evaluated the ultrasonographic accuracy of the position of the head we determined by vaginal examination and we aimed to compare the effect of the measurements on the time of delivery. MATERIAL AND METHODS: The study was designed as a prospective study. In the study, the cases were selected from the pregnant women who applied to the maternity ward between April 2018 and April 2019 in Uludag University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department. The study group consisted of 49 nullipara and 29 multiparous women. Patients had cervical dilatation of 3 centimeters at the beginning of labor and 6 centimeters of cervical dilatation during the progress of the action. The head-symphysis distance, head position, fetal facial structures, asinclitsm and caput succedenaum were evaluated by ultrasonography. After the data were collected, a statistical analysis was performed to investigate the relationship between ultrasound findings, duration of action and necessity of operative delivery. Statistical studies were performed with SPSS 21.0. RESULTS: We evaluated the head-symphysis distance and fetal head access to pelvis. BSM 22.2 mm in the presence of 3 cm cervical dilatation; In the presence of 6 cm cervical dilatation, the risk of CPD-induced cesarean section was higher in patients with BSM above 12.2 mm (p: 0.039, p: 0.012). When we compared the accuracy of vaginal examination, the head position, which was determined by vaginal examination and ultrasonography in pregnant women who had head-symphysis distance above 22.2 mm in 3 cm cervical dilatation, showed statistically significant difference (p: 0.001). The ultrasonographic presentation of the structures of the fetal face did not correlate with the mode of delivery (p: 0.86). While the vaginal delivery was frequently performed in the group that performed the rotation correctly, the cesarean section rates due to CPD increased in the group that did not rotate (p: 0.001). The risk of caesarean section was found to be increased in patients who underwent ultrasonography by the presence of asincliticism and caput succedenaum (p: 0.001, p: 0.001). CONCLUSION: When we evaluate the patients with the presence of head-symphysis distance, rotation, caput succedaneum and asinklitism, we can estimate CPD-induced cesarean section by 70.8% according to the logistic regression analysis. The ultrasonographic presence of the parameters that we foresee to be a risk factor is useful in supporting the diagnosis in patients with an arrest of the action.