Aşağı Kepen-Ertuğrul-Kurtşeyh-Buzluca (Sivrihisar-Eskişehir) köyleri arası florası
Flora of the region between Aşağı Kepen-Ertuğrul-Buzluca (Sivrihisar-Eskişehir) villages
  1. Tez No: 560971
  2. Yazar: YAĞMUR NOYAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma alanı, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı Aşağı Kepen, Ertuğrul, Kurtşeyh ve Buzluca köylerini kapsamakta olup bu çalışmada bu bölgelerin florası incelenmiştir. Çalışma alanı Yukarı Sakarya Bölümünde, Davis'in Grid Sistemi Haritasına göre ise B3 karesi içerisinde yer almaktadır. 2017-2018 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda 573 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bu örnekler içerisinden 41 familyaya ait 215 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Bu taksonlar içerisinden 55 tanesi Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı %25,58'dir. Tespiti yapılan taksonların fitocağrafik bölgelere göre dağılımı ise şu şekildedir: 8 (%4) Akdeniz elementi, 5 (%2) Avrupa-Sibirya elementi, 84 (%39) İran-Turan elementi, 118 (%55) geniş yayılışlı ya da fitocoğrafik bölgesi belli olmayan taksonlardır
Özet (Çeviri)
Research field involves Aşağı Kepen, Ertuğrul, Kurtşeyh and Buzluca villages that are located in Eskişehir province's Sivrihisar county, and these regions flora was examined in this study. Work field is located in Upper Sakarya District and in B3 square for Davis's Grid System Map. As a result of the field works that made between 2017-2018, 573 plant specimen were collected. 215 species and subspecies taxa belonging to 41 familia were identified from these specimens. 55 from these taxa are endemic for Turkey and endemism rate is 25,58%. Distribution of these taxa according to phytogeographical regions are thus: 8 (4%) Mediterraneaen element, 5 (2%) Euro-Siberian element, 84 (39%) Irano-Turanian element, 118 (55%) wide spread and whose phytogeographical regions are uncertain