İntensif insülin tedavisi alan tip 1 diyabetli bireylerde karbonhidrat sayımının metabolik kontrole ve iyilik haline etkisi
The effect of carbonhydrate counting on metabolic control and well-being in type 1 diabetic patients with intensive insulin therapy
- Tez No: 560980
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kronik Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diyabetes Mellitus dünyada artarak yaygınlaşan ciddi bir kronik hastalıktır. Diyabetli bireylerin tedavisinde çeşitli beslenme yöntemleri kullanılmaktadır. Karbonhidrat sayımı yöntemi diyabetli bireylere özgürlük tanımaktadır. Bu araştırma, intensif insülin tedavisi alan tip 1 diyabetli bireylerde karbonhidrat sayımının metabolik kontrole ve iyilik haline etkisinin belirlenmesi amacıyla, tip 1 diyabeti olan 30 yetişkin birey ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 18.07.2016-06.03.2017 tarihleri arasında Ege Diyabetliler Derneği ve İzmir Ekol Hastanesi Beslenme ve Diyet polikliniğine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden ve belirlenen araştırma kriterlerine uyan bireyler (15 kontrol, 15 çalışma) oluşturmuştur. Veri toplanmasında; literatür doğrultusunda geliştirilen Birey Tanımlama Formu, Besin Tüketim ve Kan Şekeri Kayıtları Formu, Beslenme Değerlendirme Formu, Metabolik Kontrol Değişkenler Formu ve WHO İyilik Hali Anketi kullanılmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarına planlı eğitim verilmiş olup elde edilen bulgular yönünden gruplar karşılaştırılmıştır. Araştırmada, çalışma ve kontrol gruplarının metabolik kontrol ve iyilik hali sonuçları karşılaştırıldığında; çalışma grubunda daha iyi metabolik kontrol sağlandığı görülmüştür. Çalışma grubunda; HbA1c ve total kolesterol değerinin kontrol grubuna göre daha fazla azaldığı saptanmıştır. Ayrıca çalışma grubunda depresyon ve anksiyete puanlarının azaldığı, enerji, pozitif iyilik hali ve genel iyilik halinin ise arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a serious chronic disease that is becoming increasingly common throughout the world. Various nutrition methods are used in the therapy of people with diabetes. Carbohydrate counting method gives freedom to people with diabetes. This study was carried out with 30 adult individuals with type 1 diabetes to determine the effect of carbohydrate count on metabolic control and well-being in patients with type 1 diabetes who received intensive insülin therapy. The scope of research was applied between 18.07.2016-06.03.2017 in Ege Diabetics Association and Izmir Ekol Hospital Nutrition and Dietetic Policlinic, who accepted to participate in the research and who met the determined research criteria (15 controls, 15 study). In data collection; developed in accordance with the literature Diabetes Diagnosis Form, Food Consumptionand Blood Sugar Record Form, Nutritional Assessment Form, Metabolic Control Variables Form and WHO Well-being Questionnaire were used. Experimental and control groups were given plan education and the findings obtained in the groups were compared. In research, the results of metabolic control and well-being of the study and control groups were compared; better metabolic control was obtained in the study group. In the study group; HbA1c and total cholesterol values were found to decrease more than the control group. In addition, it was observed that depression and anxiety scores decreased, energy, positive well-being and general well-being increased in the study group.