Sakarya İli Serdivan ilçesindeki beş okulda öğrenim gören adölesanlarda kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ve ağrıları ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examination of the factors associated with musculoskeletal system discomfort and pain in adolescents studying in five schools in the province of Sakarya
- Tez No: 560983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇEVİRME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Adölesanlarda kas iskelet sistemi rahatsızlıkları çalışmamızın iki amacı vardır: ilk amacımız; okullardaki adölesan grubu öğrencilerde kas iskelet sistemi fonksiyonu ve ağrıları ile ilişkili faktörlerin incelenmesi; ikinci amacımız ise; ağrı ve hareket sınırlılığı olan adölesanların belirlenip hekime veya uzmana yönlendirilmesinin sağlanmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma Sakarya ili Serdivan ilçesindeki 5 okulda eğitim gören, 10-19 yaş grubu 525 ergen üzerinde yürütülmüştür. Çalışma ile ilgili gerekli kurumsal izinler, veli olur ve öğrenci gönüllüğü de esas alınarak öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanmış anket formu, Öğrenciye Yönelik Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Anketi ve antropometrik ölçümler ile ilgili sorular yöneltilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza katılan öğrencilerin %51,6'sı kız olup yaş ortalaması 14,08'dir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: There are two aims of our study of musculoskeletal disorders in adolescents: our first aim is to examine the factors associated with musculoskeletal function and pain in adolescents and second aim is to determine the adolescents with pain and movement limitation and to direct them to physicians or specialists. MATHERIAL AND METHOD: The study was carried out on 525 adolescents aged 10-19 years who were studying in 5 different schools in Serdivan district of Sakarya province. The necessary institutional permits related to the study and parents' informed consents were obtained. Taking students' willingness into account, they were asked questions via the questionnaire prepared by the researcher, the Cornell Musculoskeletal Disorder Questionnaire for Students and anthropometric measurements. RESULTS: A total of 51.6% of the students who participated in our study were female and the average age was 14.08.