Tavandan soğutmanın karakteristiğinin nümerik olarak incelenmesi
Numerical investigation of radiant ceiling cooling characteristics
- Tez No: 560994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tavandan radyant soğutma sistemleri yüksek besleme sıcaklığında çalıştıklarından hem ısıl konfor şartları hem de enerji tasarrufu açısından kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tavandan radyant soğutma sisteminin karakteristiği ve ısıl konfor şartları nümerik olarak incelenmiştir. Üç boyutlu matematiksel model ANSYS Fluent yazılımı kullanılarak modellenmiştir. Beton panel üstündeki ısı transferi ve tipik ofis odası çalışılmıştır. Beton içindeki boru dizilim tipi, akışkan besleme hızı ve akışkan besleme sıcaklığı incelenen parametrelerdir. Isıl konfor şartları, ofis odasında çalışan bir ve iki insan için çalışılmıştır. Nümerik sonuçlar literatürde daha önce yapılan başka bir çalışmayla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, s-tipi boru diziliminin spiral boru dizilimine kıyasla daha iyi olduğunu göstermiştir. En uygun besleme suyu hızının 0.49 m·s-1 olduğu ve besleme suyu sıcaklığının da 14oC olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre ofiste bir insan varken ısıl konfor şartlarına ulaşılırken iki insan için konfor şartlarının elde edilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radiant ceiling cooling systems are used for both thermal comfort condition and energy saving due to the higher supply temperatures. In this paper, the characteristics of radiant ceiling cooling system and thermal comfort conditions have been investigated numerically. Three-dimensional mathematical model is simulated using ANSYS Fluent software Heat transfer in the concrete panel and typical office room is studied. Examined parameters are the pipe configuration type, supply velocity and supply temperature. Thermal comfort conditions are examined for an office room with one person and two people. Numerical results are validated with the literature results, and the results are found to be consistent with each other. Results show that labyrinth pipe configuration gives better comfort conditions than spiral pipe configuration. Optimum values of supply velocity and temperature for labyrinth pipe configuration are found as 0,49 m·s-1 and 14oC, respectively. According to the results, thermal comfort conditions reached for one person in the office but for two people it is not achieved.