Yerden soğutma sisteminin deneysel olarak incelenmesi için ashrae 138 standardına uygun bir test odasının tasarımı, kurulumu ve performans testleri
Design, installation and performance tests of a test room according to ashrae 138 for experimental investigation of underfloor radiant cooling system
  1. Tez No: 610363
  2. Yazar: GÜLTEKİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÖZSUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde küresel ısınmanın etkisiyle mevsim şartlarında oluşan değişiklikler sebebiyle soğutma daha da büyük ihtiyaç haline gelmiştir. Yapı sektöründeki gelişmeler ile birlikte ısıtma ve soğutmayı barındıran iklimlendirme sektörü ve bunu hayata geçiren mekanik tesisat mühendisleri her geçen gün yeni teknolojiler üretmenin çalışmalarını yapmaktadırlar. İklimlendirme sektöründe yeni gelişen ve kullanılan kavramlardan bir tanesi de“ düşük sıcaklıkla ısıtma yüksek sıcaklıkla soğutma ”olmuştur.“ Düşük sıcaklıkla ”ısıtma herkesin bildiği yerden ısıtma sistemidir. Burada farklı olan“ yüksek sıcaklıkla soğutma ”kavramıdır. Klima, fancoil gibi soğutma için kullanılan sistemlerden farklı olarak kullanılan yerden, duvardan, tavandan soğutma sistemlerine atıfta bulunulmaktadır. Burada asıl fark soğutucu akışkanın sıcaklığıdır. Soğutma sistemlerinde genellikle 5 °C ile 7° C mertebeleri yeterli olmaktadır. Yerden soğutmada ise 15 °C ile 20 °C mertebeleri ile çalışılabilmektedir ve bu sayede daha verimli, tasarımlar yapılabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, yerden soğutmanın uygulanabilirliğinin ve performansının deneysel olarak incelenmesidir. Bu inceleme için analitik yöntemler ile elde edilmiş sonuçlar ve deneylerden elde edilen sonuçların karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla otomatik kontrollü bir deney odası tasarlanmış ve imal edilmiştir. Deney odası imalatı bittikten sonra yerden soğutma için deneyler gerçekleştirilmiştir. Standart ANSI/ASHRAE 138 uyarınca kurulan bu deney odası içerisinde tüm duvarların, zeminin ve tavanın yüzey sıcaklıkları birbirlerinden bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir. Farklı pasif duvar sıcaklıkları seçilerek farklı ortam sıcaklıklarında Yerden soğutma sistemi çalıştırılmış ve gerekli sıcaklıklar ve iletilen ısı miktarı ölçülmüştür. Analitik hesaplamalar ile elde edilmiş sonuçlar ile deney sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, due to the effects of global warming and seasonal conditions, cooling have become even more in need. With the developments in the construction sector, the air conditioning sector, which includes heating and cooling, and the mechanical installation engineers that have implemented this, are working to produce and use new technologies every day. One of the emerging concepts was“low temperature heating and high temperature cooling”.“ Low temperature heating ”is a well-known floor heating system. What is different here is the concept of“ high temperature cooling ”. Unlike systems used for cooling such as air conditioners, fancoils; floor, wall and ceiling radiant cooling systems are used. The main difference is the temperature of the refrigerant. In cooling systems, evaporator temperatures generally cool with fluid temperatures between 5 °C and 7 °C. Underfloor radiant cooling systems can be operated at 15 °C to 20 °C. Thanks to these temperatures, both different waste energies can be used and more comfortable designs can be made in terms of humidity. The main purpose of this study is to investigate the applicability and performance of floor cooling experimentally. For this study, it is aimed to compare the results obtained with analytical methods and the results obtained from the experiments. For this purpose, an automatic controlled test chamber was designed and manufactured. After the production of the test chamber, the tests were carried out for underfloor cooling. The surface temperatures of all walls, floors and ceilings can be controlled independently in this test chamber established in accordance with the standard ANSI / ASHRAE 138. Floor cooling system was operated at different ambient temperatures by selecting different passive wall temperatures and the required temperatures and the amount of heat transmitted were measured. The results obtained with analytical calculations and experimental results were compared