Ortaokul matematik öğretmenlerinin seçmeli matematik uygulamaları dersine ilişkin görüşleri
Middle school mathematics teachers' views on the elective mathematics elective practise course
  1. Tez No: 560998
  2. Yazar: İBRAHİM MURAT ÖDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI YILDIZ İKİKARDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezin amacı öğretmenlerin yeni öğretim programı (2005) ile hayata geçen Seçmeli Matematik Uygulamaları dersine yönelik düsüncelerini tespit etmek ve öğretmenlerin önerilerini sunmaktır. Arastırma nicel ve nitel yöntemlerin kullanıldığı iki bölümden olusmaktadır. Çalısma 2016-2017 öğretim yılında Balıkesir ili Altıeylül ve Karesi ilçelerinde bulunan 7 farklı ortaokulda çalısmakta olan toplam 77 matematik öğretmeni ile gerçeklestirilmiĢtir. Arastırmanın ilk bölümünde, öğretmenlere Seçmeli Matematik Uygulamaları dersinin programına yönelik görüslerini almak amacıyla“Seçmeli Matematik Uygulamaları Dersi Programına İlişkin Öğretmen Görüşleri Anketi”uygulanmıstır. Anketten elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmistir. Arastırmanın ikinci bölümünde, nicel verileri desteklemek ve dersin islenisiyle ilgili problemleri ve çözüm önerilerini tespit etmek amacıyla öğretmenlerle yarı yapılandırılmıs görüsmeler yapılmıĢtır. Yarı yapılandırılmıĢ görüĢmeler anketin uygulandığı öğretmenler arasından rastgele seçilen 7 öğretmene uygulanmıĢtır. GörüĢmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiĢtir. Sonuçta, öğretmenlerin Seçmeli Matematik Uygulamaları dersinin gerekli olduğu düĢüncesine sahip oldukları tespit edilmiĢtir. Ayrıca bu dersin iĢleniĢine dair problemler belirlenmiĢ ve çözüm önerileri sunulmuĢtur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the opinions of the teachers about the Elective Mathematics Practices course which was introduced with the new curriculum (2005) and to present the suggestions of the teachers. The research consists of two parts using quantitative and qualitative methods. The research was carried out in 2016-2017 academic year, seven different secondary school in province of Balikesir, Altıeylül and Karesi, with 77 mathematics teachers, who studying and working in these schools. In the first part of the research,“Teachers' views Survey on Elective Mathematics Applications Course prgramme ”which applied to the teachers in order to get their views on the program of the Elective Maths Practices course. The data obtained from the questionnaire were analyzed with the help of SPSS program. In the second part of the study, semi-structured interviews were conducted with the teachers in order to support the quantitative data and to identify the problems and solution suggestions related to the course. Semi-structured interviews were applied to 7 randomly selected teachers among the teachers. The data obtained from the interviews were analyzed with content analysis method. Consequently it was found that teachers had the idea that the Elective Maths Practices course was necessary. In addition, problems related to the processing of this course were determined and solution suggestions were presented.