Seçmeli zekâ oyunu dersini veren ortaokul matematik öğretmenlerinin zekâ oyunlarına ilişkin görüşleri
The views of middle school mathematics teachers who teach the elective mind games course on mind games
  1. Tez No: 928651
  2. Yazar: TUĞÇE NUR CEBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, Konya ilinde bulunan ortaokullarda seçmeli ders olarak okutulan Zekâ Oyunları dersini veren matematik öğretmenlerinin zekâ oyunlarını matematik dersinde kullanımı hakkındaki görüşlerini ve araştırmacının hazırladığı matematik kazanımları ile bütünleştirilmiş zekâ oyunları ile yapılan uygulamalar hakkındaki görüşlerini almayı amaçlamıştır. Nitel veri toplama yöntemi ile gerçekleştirilen bu araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklem seçiminde amaçlı örneklem kullanılmış olup, araştırma grubunu Konya ilinde görev yapmakta olan seçmeli zekâ oyunu dersini veren 10 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Zekâ oyunları dersini veren matematik öğretmenlerinin, zekâ oyunlarının matematik öğretiminde kullanılmasına yönelik görüşlerini almak amacıyla 10 matematik öğretmenine araştırmacı tarafından hazırlanmış ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu 1'' uygulanmıştır. Bu görüşmeler sonrasında gönüllü olan 3 öğretmen, araştırmacı tarafından hazırlanan matematik kazanımları ile bütünleştirilmiş zekâ oyunlarını kendi öğrencilerine uygulamış ve bu öğretmenlerin süreçteki gözlemleri ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu 2'' ile alınmıştır. Araştırmanın sonuçları içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenlerin birçoğu matematik derslerinde oyunların eğlendirirken öğretmesinden dolayı zekâ oyunlarını kullanmakta olup kullanmayan öğretmenler ise kullanmama nedenlerini genel olarak zaman ve materyal sınırlılığı olarak belirtmişlerdir. Bunun yanında öğretmenler daha çok matematiksel süreç becerilerini desteklediğini düşündüğünden derslerinde strateji oyunlarını kullanmayı ve daha çok hazır zekâ oyun materyali tercih ettiklerini bunlara ek olarak öğretmenlerin birçoğu kullandıkları oyunlar ile matematik kazanımını ilişkilendirdikleri fakat doğrudan matematik kazanımları ile bütünleştirilmiş zekâ oyunları hazırlamadıkları yönündeki görüşlerini bildirmişlerdir. Araştırmanın ikinci problemi olan araştırmacı tarafından hazırlanan oyunların uygulama sürecine ilişkin görüşlerde oyunlar ve uygulama süreci değerlendirilmiş olup, oyunlar öğretmenler tarafından anlaşılır, uygulanabilir bulunmuş, oyunların matematik öğretimine ve öğrencilere katkısı olacağı yönündeki görüşlerini paylaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to gather the opinions of mathematics teachers in Konya who teach the elective Mind Games course in secondary schools. The study focused on understanding how mind games are used in mathematics lessons and teachers' views on the applications of mind games integrated with mathematics topics, which were prepared by the researcher. A qualitative research method was employed, utilizing semi-structured interviews. Purposeful sampling was used to select 10 mathematics teachers who taught the Mind Games course. The researcher prepared a semi-structured interview form, which was used to collect data from the teachers regarding their use of mind games in mathematics instruction. Following the interviews, three volunteer teachers implemented the mind games integrated with mathematics achievements in their classrooms. The researcher recorded their observations using a second semi-structured interview form. The data were analyzed using content analysis. The results indicated that most teachers use mind games in mathematics classes as they are seen as enjoyable and educational. Teachers who did not use mind games cited time and material constraints as their main reasons. Additionally, many teachers preferred using strategy games and ready-made materials, believing they supported the development of mathematical process skills. While most teachers related the games they used to mathematics achievements, they did not prepare mind games that were directly integrated with these achievements. The games created by the researcher were considered understandable and applicable, and teachers believed they could contribute positively to both mathematics teaching and student engagement.