Alt eksteremite ameliyatı olan ortopedi hastalarında hipoterminin cerrahi alan enfeksiyonuna etkisi
The effect of hypothermia on surgical field infection in orthopedic patients with lower extremity surgery
  1. Tez No: 561010
  2. Yazar: EMİNE TOMBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AYGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırma, alt ekstremite ameliyatı olan ortopedi hastalarında hipoterminin cerrahi alan enfeksiyonuna (CAE) etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlandı GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma prospektif, randomize ve tek kör çalışma deseninde olup evrenini bir üniversite hastanesinin ortopedi servisinde 25.07.2016- 28.09.2017 tarihleri arasında alt ekstremite ameliyatı olan 304 hasta; örneklemini ise 50 müdahale grubu (MG), 50 kontrol grubu (KG) olmak üzere toplam 100 hasta oluşturdu. Hastalar; demografik özellikleri, cerrahi alana özgü bilgi ve CAE takip formları ile yatış süresince (genellikle 1., 2., 3. gün) ve taburculuk sonrası (30. ve 90. gün) takip edildi. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov Testi, Pearson Ki-kare testi, Ki-Kare testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya kapsamına alınan hastaların ortalama yaşı 53,27±1,73 idi. Özel ısıtıcı kullanılan MG ve klasik olarak battaniye kullanılan KG hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, risk faktörleri, laboratuvar bulguları ve ameliyat sonrası vital bulguları benzerdi ve gruplar arasında fark bulunmadı (p>0,05). Sadece ameliyat sonrası 0.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND OBJECTIVE: The study was conducted in a prospective, randomized and single-blind study design to evaluate the effect of hypothermia on surgical site infection (CAE) in orthopedics patients with lower extremity surgery. MATERİALS AND METHODS: The universe of the research; 304 patients with lower extremity surgery between 25.07.2016 and 28.09.2017 in the orthopedics service of a university hospital; The study group consisted of 100; intervention groups (IG) and 50 control group (CG). Patients; demographic characteristics, surgical field specific information and CAE follow-up forms were followed during hospitalization (usually 1st, 2nd, 3rd day) and after discharge (30th and 90th days). In the analysis of data; Descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, Pearson's chi-square test, Chi-square test and Mann-Whitney U test were used. RESULTS: The mean age of the patients included in the study was 53.27 ± 1.73 years. Age, gender, educational status, risk factors, laboratory findings, and postoperative vital signs were similar between the IG and classical patients with blanket using a special heater and there was no difference between the groups (p> 0.05).