Okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel sosyalleşme ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi (Siverek ilçesi örneği)
The analysis of the organizational socialization and life satisfaction levels of preschool teachers (example of Siverek district)
- Tez No: 561009
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel sosyalleşme ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma, Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 110 okul öncesi öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla; öğretmenler hakkında gerekli bilgilere ulaşabilmek için Kişisel Bilgi Formu, örgütsel sosyalleşme düzeylerini belirlemek için Örgütsel Sosyalleşme Ölçeği ve yaşam doyumu düzeylerini belirlemek için Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiş olup; anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek için Scheffe testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre örgütsel sosyalleşme düzeyinin öğretmenin mesleği isteyerek seçme, kadro durumu, kurum türü, öğretmen algısına göre sınıfın fiziksel yeterliği ve çocuklarla iletişim kurmada dil farklılığı açısından problem yaşama durumuna göre istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Yaşam doyumu düzeyinin ise öğretmenin mesleğini isteyerek seçme durumuna göre istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırmada öğretmenlerin örgütsel sosyalleşme düzeyleri ile yaşam doyumu düzeyleri arasında pozitif yönde ve zayıf bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the organizational socialization and life satisfaction levels of preschool teachers. In this context, the research was carried out with 110 pre-school teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Siverek, Şanlıurfa. To collect data for the survey, Personal Information Form was used to reach necessary information about teachers, Organizational Socialization Scale was used to determine organizational socialization levels, and Life Satisfaction Scale was used to determine life satisfaction levels. The data obtained were analyzed by t-test and One Way Variance Analysis (ANOVA) for independent samples according to the number of categories of independent variables in SPSS program and Scheffe test was used to examine group differences in the significant differences. The relationships between the variables were examined by Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. According to the results of the study, it was seen that the level of organizational socialization showed a statistically significant difference in terms of teachers' willingness to choose the profession, staff status, type of institution, physical competence of the class according to the perception of teachers and language differences in communicating with children. On the other hand, the level of life satisfaction showed a statistically significant difference according to the willingness to choose the profession of the teacher. In the study, it was found that there is a positive and weak relationship between organizational socialization and life satisfaction levels of teachers.