Trakyanın bazı yörelerinde içilen sulardaki ağır metal ve radyoaktivite miktarlarının araştırılması
  1. Tez No: 56104
  2. Yazar: İSMİCAN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY ENGİZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
“Trakya'nın Bazı Yörelerinde İçilen Sulardaki Ağır Metal ve Radyoaktivite Miktarlarının Araştırılması”Bu araştırma, Trakya'nın 10 yöresinde içilen sulardaki ağır metal ve radyoaktivite miktarlarının belirlenmesi amacıyla 1995 yılının Kasım ve Aralık aylarında yapılmıştır. Merkez (Çatalca), Veliçeşme (Çerkezköy), Merkez (Çorlu), Yulaflı (Çorlu), Kuşbahçe (Çerkezköy), Gökçeali (Çatalca), Akalın (Çatalca), Çamurçeşme (Silivri), Veliköy (Çerkezköy) ve Çeltikli (Silivri) yörelerindeki içme sularında bulunan ortalama demir, kurşun, kadmiyum, kobalt, nikel, krom ve çinko miktarları sırasıyla 0.490 ±.0.352 ppm 0.087 ±0.025 ppm 0.022 ± 0.012 ppm, 0.023 ±0.039 ppm, 0.122 ±0.072 ppm, 0.186 ±0.130 ppm, 0.018±0.024 ppm dir. Yörelerin içme sularındaki toplam alfa aktivitesi 0.077 ±0.084 Bq/lt, toplam beta aktivitesi 0.144 ± 0.128 Bq/lt olarak saptanmıştır. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Study of the Amounts of Heavy Metals and Radioactivity in Drinking Water from Certain Regions in Thrace”This research carried out in November and December in 1995, deals with the establishment of the amounts of heavy metals and radioactivity in the drinking waters from 10 regions in Thrace. Mean amounts of iron, lead, cadmium, cobalt, nickel, chrome and zinc in the drinking waters from Çatalca city center, Veliçeşme (Çerkezköy), Çorlu city center, Yulafli (Çorlu), Kuşbahçe (Çerkezköy), Gökçeali (Çatalca), Akalın (Çatalca), Çamurçeşme (Silivri), Veliköy (Çerkezköy) and Çeltikli (Silivri), are 0.490 ±0.352 ppm, 0.087 ±0.025 ppm, 0.022 ±0.012 ppm, 0.023 ±0.039 ppm, 0.122 ±0.072 ppm, 0.186 ±0.130 ppm and 0.018 ±0.024 ppm respectively. Total alpha activity in the drinking waters from these regions is 0.077 ± 0.084 Bq/lt, and total beta activity is 0. 144 ± 128 Bq/lt. 32