Poliaminlerin pentilentetrazol'ün subefektif dozları ile kombinasyonunun sıçanlardaki nöbet eşiği ve şiddeti üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 561052
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Poliaminlerin merkezi sinir sistem olgunlaşması ya da travma sonrası yaralanmalar sonrasında, çeşitli hücre fonksiyonları üzerinde etki gösterdiği yapılan çalışmalarla bilinmektedir. Buna ek olarak, poliaminler gibi ikinci haberciler de, nörotransmitter alımını etkileyerek sinaptik iletim modülasyon ve deneyime bağlı beyin büyümesi gibi beyin fonksiyonlarını üzerinde anahtar rol oynamaktadırlar. Ancak poliaminlerin beyindeki rolü tam olarak anlaşılmamıştır. Öte yandan çokça tartışılan agmatinin nitrik oksit sentaz (NOS) inhibisyonu ve N-metil-D-aspartat (NMDA) reseptör antagonisti özellikleri ile anksiyete ve epilepsi gibi farklı eksitatör nitelikli nöropsikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği veya nöropsikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların etkilerine katkı sağlayabileceğini düşündüren birçok veri bu-lunmaktadır. Bu çalışmada eksojen olarak verilen poliaminlerin epileptik nöbet oluşturup oluşturmadığı veya poliaminlerin deneysel bir modelde epilepsi eşiğini değiştirip değiştirmediği araştırılmıştır. Çalışmada deneysel epilepsi modeli oluşturulmasında 40 mg/kg Pentilentetrazol (PTZ) kullanılmıştır. Çalışmada 8 haftalık dişi Wistar albino sıçanlar kullanılarak günlük vajinal smear taraması yapılmış, metöstrus evresinde olan hayvanlar deneye alınarak 8 grup oluşturulmuştur. Spermin, spermidin ve agmatin ile ilgili belirlenen dozlar tek doz olarak deney hayvanlarına verilmiştir. Tüm madde enjeksiyonlarından sonra deneklerin nöbet aktiviteleri gözlemlenerek nöbet skorlamaları yapılmıştır. Elde edilen veriler; PTZ 40 mg/kg + spermidin 20 mg/kg dozu, PTZ 40 mg/kg + spermidin 40 mg/kg dozu ve PTZ 40 mg/kg + spermidin 80 mg/kg dozu kontrol grubu-na göre, nöbete giriş süresini erkene çektiği görülmüştür (Sırasıyla p=0.002; p=0.001; p=0.030 ). PTZ 40 mg/kg + spermidin 20 mg/kg dozunun ise kontrol grubu olan PTZ 40 mg/kg dozuna göre, nöbet şiddetini istatistikçe anlamlı düzeyde arttırdığı görülmüştür (p=0.019). PTZ 40 mg/kg + sperminin 4 mg/kg dozu, kontrol grubu olan PTZ 40 mg/kg dozuna göre, nöbete giriş süresini erkene çektiği görülmüştür (p=0.001). PTZ 40 mg/kg + spermin 8 mg/kg grubunun da PTZ 40 mg/kg + spermin 4 mg/kg grubuna göre nöbet şiddetini istatistikçe anlamlı düzeyde düşürdüğü görül-müştür. Agmatinin 160 mg/kg dozunun ise nöbet eşiği ve nöbet şiddeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Çalışmamızdan çıkan verilere göre spermin ve spermidinin PTZ ile indüklenen nöbet eşiği ve şiddeti üzerinde bazı dozlarda anlamlı ölçüde olumsuz etkileri olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, bir gıda takviyesi olarak da kullanılan agmatin PTZ ile indüklenen nöbetler üzerinde herhangi bir etki oluşturmamıştır. Bu sonuçlar bazı poliaminlerin epileptic nöbetler üzerine olumsuz etkileri olabileceğine ve epilepsi etiy-opatogenezine katkı sağlayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Previous research has shown that polyamines have an effect on various cell functions after central nervous system maturation or posttraumatic injuries. In addition, second messengers, likes polyamines also play a key role in brain functions such as synaptic transmission modulation and brain growth due to experience by affecting neurot-ransmitter uptake. However, the role of polyamines in the brain is not fully understood. On the other hand, there are many data available that suggest agmatine, which is widely discussed, can be used in treatment of various excitatory neuropsychiatric diseases such as anxiety and epilepsy with its nitric oxide synthase (NOS) inhibition and N-methyl-D-aspartate (NMDA) receptor antagonist properties, or that it may contribute to the effects of some drugs used in the treatment of neuropsychiatric diseases. In this study, it is investigated whether the polyamines which are exogenously produced cause epileptic seizures or if polyamines change the epilepsy threshold in an experimental model. In the study, 40 mg/kg Pentylenetetrazol (PTZ) was used to form the experimen-tal epilepsy model. In the study, daily vaginal smear screening was performed by using 8-week-old female Wistar albino rats, metoestrus stage animals were included in the experiment and 8 groups were created. Specified doses of spermine, spermidine and agmatine were administered as a single dose to the experimental animals. After all item injections, seizure activities of the subjects were observed and seizure scoring was per-formed. The data obtained; PTZ 40 mg / kg + spermidine 20 mg / kg dose, PTZ 40 mg / kg + spermidine 40 mg / kg dose and PTZ 40 mg / kg + spermidine 80 mg / kg dose was seen to make the time of the seizure period earlier compared to the control group. (p = 0.002; p = 0.001; p = 0.030 respectively). PTZ 40 mg / kg + spermidine 20 mg / kg dose was found to increase the severity of seizures significantly compared to the control group of PTZ 40 mg / kg dose (p = 0.019). PTZ 40 mg / kg + spermine 4 mg / kg dose was found to prepone the starting time of seizures compared to the control group of PTZ 40 mg / kg dose (p=0.001). PTZ 40 mg / kg + spermine 8 mg / kg group was found to decrease the severity of seizures significantly statistically compared to PTZ 40 mg / kg + spermine 4 mg / kg group. Agmatine 160 mg / kg dose did not have a significant effect on seizure threshold and seizure severity. According to the data obtained from our study, spermine and spermidine have significant negative effects on PTZ induced seizure threshold and se-verity in some doses. In addition, agmatine, also used as a food supplement, had no ef-fect on PTZ-induced seizures. These results indicate that some polyamines may have adverse effects on epileptic seizures and may contribute to the etiopathogenesis of epi-lepsy.