Gözle muayene görevlerinde zihinsel zorlanmanın incelenmesi
Research of mental workloads in visual inspection tasks
  1. Tez No: 561058
  2. Yazar: NURGÜL İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN FIRAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan ve Makine Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Farklı alanlarda zihinsel iş yükünün ölçülmesi ve uygun değer düzeyinde tutulması uzun yıllardan beri araştırılan bir konudur. Bu çalışmada, deneyimlerine göre ayrılmış iki ayrı operatör grubundan göz takip sistemi kullanılarak belirli parçalarda imalat esnasında meydana gelmiş hataları bulmaları istenmiştir. Katılımcılar bu görevleri yerine getirirken tepkileri not edilmiştir. Katılımcılar tarafından verilen görev sonunda NASA Görev Yüklenme İndeksi (NASA-TLX) formları doldurulmuştur. Sonrasında ise katılımcılardan görevlerini gerçekleştirirken hissettikleri ile ilgili sesli düşünmeleri istenmiştir. Toplanan veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek katılımcıların zihinsel iş yükü ölçülürken gözle muayene performansları da deneyim düzeylerine göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Measuring the mental workload in different areas and keeping at the optimum level is an issue which has been researched for many years. In this study, researcher asked to find the errors that has occurred during manufacturing in certain items by using the eye tracking system from workers belong two different groups who were separated based on their experience. The participants' responses recorded while they were performing their tasks. NASA Task Load Index (NASA-TLX) forms were filled at the end of the tasks completed by the participants. After that thinking aloudly were asked from the participants about their feelings while performing their tasks. All collected datas were analyzed with the statistical methods which provide to measure visual inspection performance and mental workload of the workers considering their experience level.