Çok kriterli karar verme yöntemleri kullanılarak ceza infaz kurumlarının yer seçimi ve projelendirilmesi
Location selection and project designing of penitentiary institutions by using multi criteria decision making methods
  1. Tez No: 561059
  2. Yazar: AHMET EREN KAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Globalleşen dünyada kuşkusuz atacağımız her adımda, vereceğimiz her kararda birden çok seçenek bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şey, seçenekler arasından en uygun ve en verimli olanı seçmektir. Bu çalışmada, yüksek maliyetli kamu binalarından olan ceza infaz kurumları için Sivas ilinde önerilen 6 alternatif arazi arasından en uygun olanı seçilmeye çalışılmıştır. Öncelikle, ceza infaz kurumu için yer seçiminde etkili olabilecek kriterler belirlenmiştir. Bu kriterler; altyapı için gereken maliyetler, yüzey eğimleri, taşınmaz genişliği, işyurdu faaliyetlerine elverişlilik, taşınmaz üzerinde yıkılması gereken yapı alanı, il/ilçe merkezine ulaşım, çevre parsellerdeki en yakın yapılaşmalar, zemin güçlendirme maliyetleri ve mevsimsel koşullar olarak öngörülmüştür. Hem kriterlerin belirlenmesi, hem de ağırlıklandırılması uzman görüşleri doğrultusunda yapılmıştır. En uygun alternatifi seçmek için çok kriterli karar verme yöntemlerinden TOPSIS, VIKOR ve MOORA yöntemleri kullanılmıştır. Her üç yöntemle de alternatif araziler uygunluklarına göre sıralanmış ve sonuçta Kılavuz Mahallesi 181 adada bulunan araziye ceza infaz kurumu inşa edilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalized world, there is always more than one choice in every decision we make. The most critical thing to do in such cases is to choose the most appropriate and most efficient one among the options. In this study, it is aimed to select the most suitable location for penitentiary institutions, which is one of the high-cost public buildings, among the six alternative locations in Sivas. Firstly, factors that are important to select the location of penitentiary institutions are determined. Those factors are; expenditures required for infrastructure, the slope of the surface, the width of the land, feasibility for workshop activities, building area to be demolished on the land, transportation to city/district center, settlement in surrounding parcels, ground reinforcement costs and weather conditions. Factors are both determined and weighted according to expert options. Among multi criteria decision making methods, TOPSIS, VIKOR and MOORA methods were used to select the most suitable alternative. With all three methods, the alternative lands are ranked according to their suitability, and it is concluded that it would be appropriate to build a penitentiary institution at Kılavuz Street, 181st block.