Probiyotik-prebiyotik ile zenginleştirilmiş zarrouk besin ortamında kültüre alınan Spirulina platensis'in farklı ortam koşullarında protein içeriğinin incelenmesi
Investigation of protein content of Spirulina platensis enriched with probiotic-prebiotic supplementation in zarouk medium in different environmental conditions
  1. Tez No: 561062
  2. Yazar: ELİF SEYHANEYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DÖRÜCÜ, DOÇ. DR. ŞAFAK SEYHANEYILDIZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, içerisinde probiyotik bakterilerden Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium thermophilum ve Leuconostoc mesenteroides'in, prebiyotik olarak ise betaglukan ve oligosakkarid karışımının bulunduğu probiyotik-prebiyotik (P-P) bir ürünün Spirulina platensis'e etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada, biri kontrol olmak üzere 4 farklı grup kullanılmıştır. 1. gruba 0.01, 2. gruba 0.05 ve 3. gruba 0.1 ml/L P-P ilave edilmiştir. Her bir besin ortamı ile oluşturulan deneme iki farklı sıcaklık (20 ve 40 ºC) ve iki farklı aydınlatma (1600 ve 3200 lux) kullanılarak yapılmıştır. Biyomas açısından bakıldığında P-P ürünü, farklı sıcaklıklarda farklı tepkiler verse de protein oranı bakımından bütün gruplarda sonuçları olumlu olmuştur. Hem biyomasa hem de protein içeriğine en olumlu etki ise %68.71 protein içeriği ve ortalama 0.727 OD ile 40 ºC'de ve 3200 aydınlatmada 0.1 ml/L P-P ürünün ilave edildiği grupta olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of the probiotic-prebiotic product that the mixture of the probiotic bacteria Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium thermophilum and Leuconostoc mesenteroides, the beta-glucan and oligosaccharide as prebiotics on Spirulina platensis. In the study, 4 different groups were used, one of which was control. In the first group, 0.01 ml / L P-P, second group, 0.05 ml / L P-P and third group 0.1 ml / L P-P was added. The experiment was performed with two different temperatures (20 and 40 ºC) and two different illuminations (1600 and 3200 lux). In terms of biomass, the P-P product reacts differently at different temperatures, but the results have been favorable in terms of protein content in all groups. The most favorable effect on both biomass and protein content was the addition of 0.1 ml / L P-P product of 68.71 and an average of 0.727 OD respectively at 40 ºC and 3200 illumination.