Doğal ağaç taneni ile modifiye edilmiş bazı ağaç türlerinde çürümeye karşı direncin incelenmesi
Investigation on the decay of some wooden type modified with natural wood tannin
  1. Tez No: 561063
  2. Yazar: GAMZENUR OKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, doğal ahşap tanen çözeltisinin Sarıçam (Pinus sylvestris L.), kestane (Castanea sativa) ve meşe (Quercus petraea) türlerinde toprak altında bekletme sürecindeki çürümeye karşı etkisi incelenmiştir. Bu maksatla TS 2471, TS 2472, TS 2474, TS 2478, TS 2479, standartları esas alınarak hazırlanan örneklere 3 kat fırça, 6 kat fırça, 4 saat daldırma ve 8 saat daldırma yöntemleriyle doğal ahşap koruyucu modifiye edilmiştir. İşlemsiz ve modifiye edilmiş örnekler bitkisel toprak içerisinde 1 yıl süreyle doğal yaşlandırmaya tutulmuştur. Yaşlandırmadan sonra örneklere ilgili standartlara göre yoğunluk (madde kaybı), sehim miktarı, eğilme direnci, eğilmede elastiklik modülü ve sertlik ölçüm ve testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, kontrol örneklerine göre tüm işlemsiz örnekler toprak altında %8 civarında madde kaybı (yoğunluk düşüşü), %23 civarında eğilmede elastiklik modülü kaybı, %40 civarında eğilme direnci kaybı ve %30 civarında sertlik azalması meydana gelmiştir. Ancak, modifiye edilmiş ve toprak altında bekletilmiş örneklerde yoğunluk, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve sertlik işlemsiz örneklere göre daha yüksek elde edilmiş ve doğal tanen çözeltisinin çürümeyi önlediği belirlenmiştir. Bu bağlamda en iyi sonuç ise, 8 saatlik daldırma yönteminde elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study the effect of natural wood tannin solution against decay in pine (Pinus sylvestris L.), chestnut (Castanea sativa) and oak (Quercus petraea) species has been investigated. For this purpose, natural wood preservative has been modified with 3 layers brush, 6 layers brush, 4 hours immersion and 8 hours immersion. Untreated and modified samples were kept in natural soil for 1 year in vegetable soil. After aging, the samples were subjected to density (substance loss), amount of deflection, bending resistance, modulus of elasticity in bending and hardness measurement and test according to the relevant standards. As a result, around 8% material loss (density decrease), loss of elasticity modüle around 23% , around 40% bending resistance loss and around 30% hardness decrease occurred under the soil in all untreated samples according to the control samples. However, in the samples that were modified and kept under the soil, the density, bending resistance, modulus of elasticity in bending and hardness were higher than the untreated samples and it was determined that the natural tannin solution prevented decay. In this context, the best result was obtained in 8 hour immersion method.