Bitki ve hayvanlarda üreme, büyüme ve gelişme ünitesinde tasarlanan yavaş geçişli animasyonların 6. sınıf öğrencilerinin teknolojiye ve fene yönelik tutumlarına etkisi
The effects of the slowmations designed in reproductiongrowth and development on plants and animals unit toward 6th grade students sicence and technology' attitudes
- Tez No: 561072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; 6. Sınıf öğrencilerinin“Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme, Gelişme”ünitesinde yavaş geçişli animasyon tasarlarken kullandıkları 21.yy becerileri ile yavaş geçişli animasyon etkinliklerinin öğrencilerin teknolojiye ve fene yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Öğrencilerin yavaş geçişli animasyon etkinliklerine yönelik tutum ve görüşlerinin incelenmesi de araştırmanın alt amaçları arasında yer almaktadır. Tek gruplu ön test-son test deseninin kullanıldığı bu deneysel araştırma, 2015-2016 eğitim öğretim yılında sosyoekonomik düzeyi düşük öğrencilerin öğrenim gördüğü bir devlet okulunda 6. Sınıfta öğrenim gören 40 kız öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma“Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme, Gelişme”ünitesindeki kazanımlar doğrultusunda 12 hafta süresince yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçlarını, Fene Yönelik Tutum Ölçeği, Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği-ÖTYT-TR, öğrenci günlükleri, çalışma yaprakları ve öğrenci ürünleri oluşturmaktadır. Fene Yönelik Tutum Ölçeği ve ÖTYT-TR'den elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistik analizi yöntemi kullanılmıştır. Öğrenci günlükleri, çalışma yaprakları ve öğrenci ürünlerinden elde edilen verilerin analizinde ise içerik analizi ve betimsel analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analiz edilmesiyle elde edilen bulgular neticesinde, yavaş geçişli animasyonların öğrencilerin teknoloji ve fene yönelik tutumlarının artmasına önemli ölçüde katkı sağladığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin etkinliklerde 21. Yüzyıl becerilerden işbirliği ve iletişim, eleştirel düşünme ve problem çözme, yaratıcılık ve yenilenme, bilgi okuryazarlığı becerilerini kullandıkları ve etkinliklere yönelik görüşlerinin olumlu olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary aim of this study isto examine 6th grade students“Plants and Animals Reproduction, Growth and Development”unit slowmation activities' effects on students' manners about technology, science and 21st century skills that they use in activities. To examine students manners and opinions about slowmation activities is a subgoal of this research. This research which used one group protest posttest experimentaldesign, is performed with 40 female students who study in a public school and mostly from a low social economic class. In this scope of research, slowmation was carried out during 12 weeks with the gains of“Plants and Animals Reproduction, Growth and Development”unit. In this research Attitude Scale for science, Attitude Scale for Technology, ÖTYT-TRF, students diaries, working papers and student products are used for data collection tool. Descriptive statistics analysis method is usedfor analyze the data that obtained from Attitude Scale for Science and Attitude Scale for Technology. Content Analysis Method and Descriptive Analysis Method are both used forthe data that obtained from student diary, working papers and student products.With the findings that obtained from analysed research data it is clearly understood that slowmation contribute to the increase of students'attitudes for technology and science. Students used some of 21.st century skills like cooperation and communications, critical thinking and problem solving, creativity and renewal, information literacy and their opinions about activities ore positive.