Bazı özel fonksiyonların q- analogları
q- analogues of some special functions
  1. Tez No: 561071
  2. Yazar: YAKUP AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, Gottlieb polinomları incelenmiştir. Önce tezde kullanılan temel kavramlar verildikten sonra Gottlieb polinomlarının tanımı, doğurucu fonksiyonları, bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyonları ve bunların uygulamaları elde edilmiştir. Daha sonra bu polinomlar için rekürans bağıntıları bulunmuştur. Sonraki bölümlerde, q-analizinden bahsedilerek q-Gottlieb polinomları tanıtılmıştır. Gottlieb polinomları için bilenen özellikler, tek ve iki değişkenli q-Gottlieb polinomları için de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Gottlieb polynomials are investigated. After some basic concepts used in this thesis are firstly given, the definition of the Gottlieb polynomials, their generating functions, bilinear and bilateral generating functions and their applications are obtained. And then recurrence relations for these polynomials are found. In the next sections, by giving information about q-analysis, the q-Gottlieb polynomials are introduced. Properties known for the Gottlieb polynomials are obtained for one and two-variable q-Gottlieb polynomials.