Astronomi kavramlarına ilişkin qr kodlar ile hazırlanan oyunların 7. sınıf öğrencilerinin fene ve teknolojiye yönelik tutumlarına etkisi
The effect of qr code based games with astronomy concepts toward attitudes of the 7th grade students' to science and technologhy
- Tez No: 561073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; 7. sınıf Güneş Sistemi ve Ötesi: Uzay Bilmecesi ünitesi kapsamında QR kodlar ile hazırlanan oyunların öğrencilerin teknolojiye ve fene yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Tek grup ön test – son test deneysel desen modelinin kullanıldığı bu araştırma, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında sosyo ekonomik düzeyi düşük öğrencilerin öğrenim gördüğü bir devlet okulunda 7. sınıfta öğrenim gören 23 öğrenci (14 erkek, 9 kız) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Güneş Sistemi ve Ötesi: Uzay Bilmecesi ünitesi kazanımları doğrultusunda QR kodlar ile hazırlanan oyunlar dört hafta süresince yürütülmüştür. Araştırma verileri; Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği (Yurdugül ve Aşkar, 2008), Fene Yönelik Tutum Ölçeği (Nuhoğlu, 2008) ve öğrenci günlükleri ile toplanmıştır. Teknolojiye ve Fene Yönelik Tutum ölçeklerinden elde edilen verilerin analizinde parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Öğrenci günlüklerinden elde edilen nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin teknolojiye ve fene yönelik tutum puanlarında anlamlı bir farklılık oluşacak şekilde artış tespit edilememiştir. QR kodlarla zenginleştirilmiş oyunlara yönelik tutum puanlarında ise anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler günlüklerinde QR kodlar ile hazırlanan oyunların öğretici, zevkli ve heyecan verici olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca öğrenciler oyunların derse aktif katılımlarını sağladığını ve bilgilerinin oyunlar sayesinde kalıcı olduğunu düşündüklerini vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
Primary goal of this study is to examine the impact of games developed with QR codes within the scope of the 7th Grade Solar System and Beyond: Space Puzzle Unit on the attitudes of students toward technology and science. Using a single group pretest-posttest experimental design model; the study was carried out with 23 students (14 male, 9 female) from 7th grades receiving education in a public school where students with lower socio-economic levels go during the school year of 2015-2016. Within the scope of the study, the games developed with QR codes according to the acquisitions of the Solar System and Beyond: Space Puzzle Unit had been implemented for four weeks. Study data were collected with; Attitude toward Technology Scale (Yurdugul and Askar, 2008), Attitude toward Science Scale (Nuhoglu, 2008) and student diaries. The data acquired from the Attitude toward Technology and Science scales were analyzed using parametric and non-parametric tests. On the other hand, the qualitative data acquired from student diaries were analyzed using content analysis method. As a result of the study, it was determined that there was no significant increase in attitude scores of the students toward technology and science. On the other hand, a significant difference was found in their attitude scores toward games enriched with QR codes. The students who participated in the study stated in their diaries that the games developed with QR codes were instructive, amusing and exciting. They also stressed that the games encouraged them to participate in the course actively and made their knowledge long-lasting.