Güneş enerjisi destekli depolama modüllü organik rankine çevrimi sistemi ile entegre kendi elektriğini üreten bir binanın tasarımı
Design of a building which produces self electricity with the organic rankine cycle system with storage module supported by solar energy
- Tez No: 561074
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, güneşten gelen enerjiyi güneş kollektörleri vasıtasıyla ısı enerjisine dönüştürdükten sonra, binaya entegre edilen betonarme yapı elemanlarında depolayan bir konut tipi bina tasarlanmış ve Organik Rankine Çevrimi (ORÇ) sistemi ile entegre edilmiştir. Binanın, güneş potansiyeli açısından Antalya ilinde inşa edilmesi planlanmıştır. Öncelikle, binanın mimari planı oluşturulduktan sonra ihtiyaç duyulan elektrik tüketim kapasitesi hesaplanmış ve binanın talep gücü elde edilmiştir. Bu talep gücüne göre, ORÇ sistemi tasarlanmış, çevrimde kullanılacak iş akışkanı tayin edilmiş ve optimum çalışma parametreleri termodinamik analizler ışığında belirlenmiştir. Üretilen enerjinin yapı içerisinde depolanması ve depolanan enerjinin tekrar kullanılabilmesi için betonarme depolama modülü tasarımı yapılmıştır. Yapının statik dengeleri de düşünülerek tasarlanan depolama modülünün binaya entegrasyonu sağlanmıştır. Üretilen ve depolanan elektrik enerjisinin saatlik ve aylık bazda üretim ve tüketim değerleri incelenerek tasarımı yapılan sistemin maliyeti ve geri dönüşüm süresi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyse the storage capacity in concrete with the usage of the ORC system to generate the required electrical power in residential buildings. The solar energy accumulated by collectors and transfomed to thermal energy has been integrated into a residential building that has been designed to store this energy inside its concrete storage module. The location of the building is selected in Antalya city by considering the solar radiation capacity. With the completion of architectural project of the building, the required capacity of electrical power consumption has been calculated. The working fluid selection has been done by optimization of the termodynamic analysis of the parameters. A concrete storage module is designed for re-cycle of the energy which is generated inside the building. The integration of the concrete modules to the building has been done according to the civil loads. The hourly and monthly production of the electrical power that is generated and stored as well as operational costs have been calculated in order to analyse the cost, feasability and payback period of the designed system.